Share

 

 گزارشی که در نشریه معتبر "کریستین ساینس مانیتور" منتشر شده، به بررسی هشدارهای مقامات آمریکا و اسراییل در مورد دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای پرداخته شده است.
 
اسکات پترسون، نویسنده این گزارش  می‌گوید:”خبرهای هولناکی که در مورد دسترسی ایران به فناوری تولید بمب هسته‌ای منتشر می‌شود جدید نیست.
 
در بیست و پنج سال گذشته همواره این ادعا مطرح بوده. ادعای پیوستن ایران به کلوب کشورهای دارای بمب هسته‌ای منجر شده است تا اسراییل و آمریکا با پیشبرد فن‌آوری هسته ایران مخالفت کنند و بگویند که تمام گزینه‌ها روی میز است، یعنی اگر لازم بدانیم به ایران حمله می‌کنیم”. (لینک منبع)

 

 

 
او در این گزارش اشاره می‌کند که نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در سال۱۹۹۲ گفته بود که ایران در سال ۱۹۹۷ بمب هسته‌ای خواهد داشت. وزیر خارجه اسراییل، شیمون پرز در سال ۹۲ به تلویزیون فرانسه گفته بود ایران تا سال ۹۹ کلاهک موشکی حامل بمب هسته‌ای را خواهد ساخت و دونالد رامسفلد در سال ۹۸ گفته بود که ایران تا سال ۲۰۰۳ اولین موشک بالستیک خود را که توان رسیدن به آمریکا را خواهد داشت، می‌سازد. همچنین نیویورک تایمز از مقامات اسراییل و آمریکا نقل کرده بود که ایران تا سال ۲۰۰۰ بمب هسته‌ای خواهد داشت.. .
 
این ادعاها بارها برای تحت فشار قرار دادن ایران مطرح شده و پس از مدتی تاریخ مصرف آنها به سر آمده و کاملا فراموش شده‌اند. شرح پیش‌بینی‌های گذشته می‌تواند چشم انداز وسیع تری از ماهیت این ادعاها را به ما نشان بدهد.
 

هشدارهای اولیه : از ۱۹۷۹ تا سال۱۹۸۴

 

ترس از سلاح هسته‌ای ایران پیش از انقلاب اسلامی ایجاد شد یعنی زمانی که محمد رضا شاه در حال مذاکره با دولت‌های آمریکا، فرانسه و آلمان غربی بود تا ۲۰ نیروگاه هسته‌ای بسازد. اولین گزارش‌های امنیتی به دولت آمریکا رسید که ایران قصد دارد تا یک برنامه مخفی را برای تولید بمب هسته‌ای به اجرا بگذارد.
 
ترس از سلاح هسته‌ای ایران پیش از انقلاب اسلامی ایجاد شد یعنی زمانی که محمد رضا شاه در حال مذاکره با دولت‌های آمریکا، فرانسه و آلمان غربی بود تا ۲۰ نیروگاه هسته‌ای بسازد
 
در سال ۱۹۷۹ انقلاب در ایران پیروز شد و شاه ایران را ترک کرد. دولت آمریکا پس از سقوط شاه فراهم کردن اورانیوم غنی شده را متوقف کرد.آیت الله خمینی نیز استفاده از بمب هسته و انرژی هسته‌ای را محکوم کرد و تمامی برنامه‌های هسته‌ای ایران برای مدتی متوقف شد.
 
در سال ۱۹۸۴ ناظران آلمانی، برای اولین بار پس از انقلاب، از نیروگاه نیمه کاره بوشهر بازدید کردند. هفته نامه جینز دیفنس از مهندسان آلمانی نقل کرد که تولید بمب هسته‌ای وارد مراحل نهایی خود می‌شود. آلن کرانستون، سناتور امریکایی مدعی می‌شود ایران در طی هفت سال قادر خواهد بود سلاح هسته‌ای بسازد.
 
اسراییل، ایران را دشمن اصلی خود می‌نامد – ۱۹۹۲
 
هر چند که دولت اسراییل پس از پیروزی انقلاب به صورت محرمانه با ایران وارد معامله شده بود و سعی داشت حکومت دینی ایران را در برابر همسایه‌های عرب خود سرپا نگه دارد از دهه ۹۰ میلادی استراتژی این دولت تغییر یافت و اسراییل ایران را به عنوان مهمترین تهدید امنیتی خود اعلام کرد.
 
در سال ۱۹۹۲ بنیامین نتانیاهو، عضو پارلمان اسراییل می‌گوید ایران تا ساخت سلاح هسته‌ای ۳ تا ۵ سال فاصله دارد. ایران هسته‌ای یک تهدید مهم است و این تهدید باید توسط اقدام هماهنگ جامعه جهانی به رهبری آمریکا ریشه کن شود.
 
در همین سال جوزف آلپر، مقام پیشین موساد به روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید:” ایران باید به عنوان دشمن شماره یک این کشور شناخته شود چرا که ایران با تهدیدات خود، مقامات اسراییل را به شدت خشمگین می‌کند”.
 
آمریکا به اسراییل می‌پیوندد تا به جهانیان هشدار بدهد − ۱۹۹۲ تا۱۹۹۷
 
در سال ۱۹۹۲ همزمان در تلاویو و واشنگتن زنگ‌های خطر به صدا در آمدند. یک گروه تحقیقاتی متشکل از جمهوری خواهان کنگره اعلام کردند: “ما به احتمال ۹۸ درصد اطمینان داریم که ایران مواد و ادوات لازم برای تولید حداقل دو یا سه بمب هسته‌ای “را در اختیار دارد.
 
پیش بینی‌های مشابه در همان زمان از جانب مقامات امنیتی چون رابرت گیتس، رییس وقت سی آی ای مطرح شده بود. او مدعی بود ایران در طول ۳ تا ۵ سال می‌تواند اولین بمب اتمی خود را بسازد.
 
حملات لفظی: ایران، محور شرارت − ۱۹۹۸ تا۲۰۰۲
 
در این دوره یک ماهواره جاسوسی آمریکا آزمایش یک موشک میانبرد از جانب ایران را اعلام کرد. این آزمایش موشکی به افزایش حساسیت‌ها در مورد اهداف ایران در ساخت موشک‌های میانبرد و دوربرد دامن زد.
 
در سال ۱۹۹۸ روزنامه نیویورک تایمز نوشت:” اکنون پس از آزمایش موشکی ایران، اسراییل از امنیت کمتری برخوردار است؛ هر چند که اسراییل خود صاحب موشک‌های دوبرد و سلاح‌های هسته‌ای است”. در همین گزارش نیویورک تایمز از قول یک مقام نظامی اسراییل که نخواست نامش ذکر شود نوشت :” این آزمایش موشکی نشان می‌دهد که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است. موشکی که برد ۱۲۰۰ کیلومتری دارد را با کلاهک متعارف مجهز نمی‌کنند بلکه کلاهک هسته‌ای روی این موشک سوار می‌کنند”.
 
ایران پیمان نامه منع تولید سلاح‌های هسته‌ای را پذیرفته و حق دارد از تکنولوژی صلح آمیز هسته‌ای استفاده کند. اما ایران مفاد پیمان نامه را نقض کرد و در نتیجه از جانب اعضا تصویب شد که بازرسان باید نظارت دقیق‌تری بر فعالیت این کشور داشته باشند
 
در سال ۱۹۹۸ دونالد رامسفلد، وزیر دفاع ایالات متحده در گزارشی خطاب به نمایندگان کنگره گفت که ایران قادر خواهد بود در ۵ سال آینده موشک قاره پیما بسازد و این موشک می‌تواند آمریکا را هدف قرار دهد. مسئولان سی آی ای زمان لازم برای تولید موشک قاره پیما توسط ایران را ۱۲ سال اعلام کرده بودند.
 
در سال ۲۰۰۲ جرج بوش، رییس جمهور آمریکا در سخنرانی معروف خود ایران را در کنار عراق و کره شمالی به عنوان محور شرارت معرفی کرد.
 
افشای برنامه هستی از داخل ایران − ۲۰۰۲تا۲۰۰۵
 
در تابستان سال ۲۰۰۲ گروه "مجاهدین خلق" اعلام کرد که ایران در نطنز یک سایت زیرزمینی غنی‌سازی اورانیوم را راه‌اندازی کرده است. همچنین این گروه افشا کرد که تاسیسات تولید آب سنگین در اراک ساخته شده است. بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند که این اطلاعات از طریق اسراییل به مجاهدین خلق منتقل شده.
 
غنی‌سازی اورانیوم و ساخت راکتور هسته‌ای بر اساس قوانین آژانس بین المللی انرژی اتمی ممنوع نیست. ایران عضو این سازمان است و پیمان نامه منع تولید سلاح‌های هسته‌ای را پذیرفته و بر این اساس حق دارد از تکنولوژی صلح آمیز هسته‌ای استفاده کند.
 
اما ایران مفاد پیمان نامه را در آن سال نقض کرد و در نتیجه از جانب اعضا تصویب شد که بازرسان باید نظارت دقیق‌تری بر فعالیت این کشور داشته باشند. در همین زمان آژانس بین المللی، ایران را متهم کرد که یک برنامه مخفیانه را پیش می‌برد.
 
در سال ۲۰۰۴ کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا اعلام کرد که ایران به دنبال فن‌آوری ساخت کلاهک هسته‌ای است. او گفت: “ ما اطلاعاتی داریم که ایرانی‌ها نه تنها موشک‌های دوربرد دارند بلکه به دنبال فن‌آوری افزودن کلاهک‌های هسته‌ای بر روی موشک‌ها هستند”.
 
در سال ۲۰۰۵ دولت آمریکا طرح‌ها و مدارکی را منتشر می‌کند که می‌گوید از یک لپ تاپ در ایران به دست آمده‌اند. این لپ تاپ حاوی طرح‌هایی در مورد ساخت کلاهک موشکی و انجام انفجارهای آزمایشی به منظور استفاده در سلاح هسته‌ای است. ایران، ادعاهای مطرح شده را قبول نمی‌کند و آن را کار سازمان‌های اطلاعاتی غربی می‌داند.
 
برآوردهای دوباره − ۲۰۰۶ تا۲۰۰۹
 
در سال ۲۰۰۶، از هر زمانی محکم‌تر بر طبل جنگ کوفته می‌شود. زمانی که سیمن هرش در مقاله‌ای در نیویورک تایمز اعلام می‌کند که مقامات آمریکا حمله به ایران را اجتناب‌ناپذیر می‌دانند. یک مقام دولتی افشا ساخت که طرح‌هایی برای استفاده از سلاح هسته‌ای برای از بین بردن پایگاه‌های زیر زمینی ایران وجود دارد.
 
در سال ۲۰۰۷ جرج بوش اعلام می‌کند که دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای منجر به آغاز جنگ جهانی سوم می‌شود.
 
یک ماه بعد در همان سالگزارش طبقه بندی نشده یک گروه مطالعاتی اعلام می‌کند که ایران در سال ۲۰۰۳ برنامه نظامی هسته‌ای خود را متوقف کرده، ادعا می‌شود که این گزارش از صحت بالایی برخوردار است.
 
در سال ۲۰۰۹ کمیته سیاست خارجی مجلس سنا گزارش می‌دهد: “هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که رهبران ایران دستور ساخت سلاح هسته‌ای را صادر کرده باشند”.
 
هشدارهای یک سال گذشته اسراییل
 
باوجود اینکه  گزارش‌ها و ارزیابی‌های امنیتی خلاف این را بیان می‌کنند، بسیاری از مقامات اسرائیلی و آمریکایی به بیان این موضوع که ایران به ساخت تسلیحات هسته‌ای در اولین فرصت ممکن مصمم است، ادامه می‌دهند.
 
در اوت ۲۰۱۰ مقاله‌ای از جفری گلدبرگ در شماره سپتامبر نشریه آتلانتیک منتشر می‌شود و سناریویی را طرح می‌کند که بر اساس آن اسرائیل دست به یک حمله یک‌جانبه با ۱۰۰ هواپیمای جنگی علیه ایران خواهد زد. چرا که یک ایران هسته‌ای خطری بزرگتر از هیتلر برای بقای مردم یهود ایجاد خواهد کرد.
 
در نوامبر ۲۰۱۱ آژانس بین المللی انرژی اتمیبرایاولینبارمدعیمیشود که ایران برای سال‌ها بر روی فعالیت‌های مرتبط با تسلیحات کار کرده است
 
آقای گلدبرگ با استفاده از مصاحبه‌هایی با حدود ۴۰ مقام کنونی و سابق تصمیم گیر در ایالات متحده و همچنین مقامات آمریکایی و عرب، پیش بینی می‌کند که اسرائیل در جولای ۲۰۱۱ حمله‌ای را علیه ایران آغاز خواهد کرد. این مقاله حملات قبلی اسرائیل علیه تاسیسات هسته‌ای عراق و سوریه را یادآوری و نقل می‌کند که بنیامین نتاینیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌گوید : " شما که نمی‌خواهید که یک فرقه مذهبی که معتقد به پایان جهان و آخرالزمان است بر بمب اتم کنترل پیدا کند. وقتی یک معتقد ساده لوح قدرت و سلاح‌های کشتار جمعی را به دست بگیرد آنگاه جهان باید شروع به نگرانی کند. این چیزی است که اکنون در ایران در حال وقوع است”.
 
در سال ۲۰۱۰: مقامات آمریکایی بیان می‌کنند که سرعت پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران به واسطه تحریم‌هایی که ۴ قطعنامه شورای امنیت اعمال شده و همچنین اقداماتی که از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا صورت گرفته، کاهش یافته است. علاوه بر این ویروس کامپیوتری استاکس نت نیز در خلال سال ۲۰۱۱ با از کارانداختن هزاران سانتریفیوژ در چرخه غنی سازی اورانیوم در ایران نقش ویران‌گری بازی کرد.
 
ژانویه ۲۰۱۱: وقتی مئیر داگان از ریاست سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد کناره گیری می‌کند، می‌گوید که ایران تا سال ۲۰۱۵ قادر به تولید تسلیحات هسته‌ای نخواهد بود. داگان هشدار می‌دهد که اسرائیل نباید در حمله به ایران شتاب کند و تنها وقتی باید دست به این کار بزند که شمشیر را بر گردن خود احساس کند. او بعدها می‌گوید که حمله به ایران یک ایده احمقانه خواهد بود و در این شرایط چالش منطقه‌ای که اسرائیل با آن مواجه خواهد شد غیر قابل کنترل به نظر خواهد رسید.
 
ژانویه ۲۰۱۱: یک گزارش از فدراسیون دانشمندان آمریکایی در مورد غنی سازی اورانیوم از سوی ایران بیان می‌کند که در این تردیدی نیست که تهران قبلا به توانایی و تخصص لازم برای تولید یک ابزار هسته‌ای ساده دست یافته است.
 
فوریه ۲۰۱۱: جیمز کلاپر، رئیس اطلاعات ملی در یک جلسه اظهار در کنگره تایید می‌کند که: " ایران همچنان تاحدی گزینه دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای را با توسعه توانایی‌های هسته‌ای مختلف حفظ کرده و در شرایط بهتری برای ساخت چنین تسلیحاتی است، اگر چنین تصمیمی‌بگیرد". او ادامه می‌دهد:" اگرچه ما نمی‌دانیم که آیا در نهایت ایران قصد دارد سلاح‌های هسته‌ای بسازد یا خیر؟ "
 
نوامبر ۲۰۱۱: آژانس بین المللی انرژی اتمیبرایاولینبارمدعیمیشود که ایران برای سال‌ها بر روی فعالیت‌های مرتبط با تسلیحات کار کرده است. آژانس اطلاعات جزئی این موضوع را بر اساس هزار صفحه اطلاعات در مورد این پروژه‌ها، که با اطلاعاتی از سوی ۱۰ کشور عضو و همچنین مصاحبه‌ها و بررسی‌های خود تایید شده است، منتشر می‌کند.

 

 
Share