Share

در شهر کلمنیتس آلمان کنسرت رایگانی در مخالفت با خارجی‌ستیزی برگزار شد. در این کنسرت ۶۵ هزار نفر شرکت داشتند. راست‌های افراطی از حضور در این کنسرت منع شده بودند.

شامگاه دوشنبه ۳ سپتامبر کمنیتس: کنسرت رایگان خیابانی برای حمایت از پناهجویان

شامگاه دوشنبه ۳ سپتامبر به دعوت گروه‌های موسیقی شناخته‌شده‌ای مانند Toten Hosen, kraftklub, Marteria und Kasper و زیر هشتگ #wirsindmehr (ما پرشماریم) برای حمایت از حقوق شهروندی پناهجویان و مخالفت با پناهجوستیزی در آلمان کنسرت رایگان خیابانی برگزار شد. شهرداری کمنیتس اعلام کرده که دست‌کم ۶۵ هزار نفر در این کنسرت شرکت دادشتند. در ساعت‌های پایانی این برنامه تعداد شرکت‌کنندگان به ۷۰ هزار نفر هم رسید.

شنبه ۲۵ اوت در یک جشن خیابانی در شهر کمنیتس یک مرد ۳۵ ساله آلمانی در درگیری با دو پناهجو جان خود را از دست داد. دادستانی آلمان دو مرد سوری و عراقی را بازداشت کرده است. از آن زمان تاکنون کمنیتس ناآرام است. گروه‌های راست افراطی به پناهجویان حمله می‌کنند و آن‌ها را کتک می‌زنند. گروه «طرفداران کمنیتس» و «آلترناتیو برای آلمان» و جنبش ضد خارجی «پگیدا» تظاهراتی بر ضد خارجی‌ها و پناهجویان برگزار کردند. کنسرت خیابانی شامگاه گذشته برای بازگرداندن آرامش به شهر و یادآوری حقوق مدنی پناهجویان برگزار شد. نیمی از عواید این کنسرت به خانواده مرد آلمانی مقتول و نیمی دیگر به حمایت از پناهجویان اختصاص داده شده است.

شهرداری کمنیتس اعلام کرده بود که گروه‌های راست افراطی حق شرکت در این کنسرت را ندارند.

فلیکس برومر، هنرمند سرشناس گروه «کرافت‌کلوب» گفته است:

«ما دچار این توهم نیستیم که با برگزاری یک کنسرت می‌توان جهان را نجات داد. اما گاهی لازم است که نشان دهیم تنها نیستیم.»

یکی از دلایل توجه به فراخوان #wirsindmehr (ما پرشماریم) این بود که سه روز پیش گروه‌های راست افراطی موفق شده بودند عده زیادی را برای راهپیمایی در شهر کمنیتس بسیج کنند. حضور بیش از ۸ هزار نفر در راهپیمایی راست افراطی، زنگ خطری برای هنرمندان و جامعه مدنی بود.

رسانه‌های آلمان گزارش داده‌اند که تاکنون دادستانی کمنیتس ۵۱ نفر را به دلیل ناآرامی‌های اخیر تحت پیگرد قضایی قرار داده است. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هشدار داده که وقایع کمنیتس ممکن است به یک جریان سازمان‌یافته علیه خارجیان و پناهجویان تبدیل شود.

Share