Share

دیده‌بان حقوق بشر سوریه و شورشیان این کشور می‌گویند نیروی هوایی روسیه پس از توقف ۲۲ روزه حملات خود به استان ادلب، سه‌شنبه ۴ سپتامبر / ۱۳ شهریور حملات به این منطقه را از سر گرفت.

نیروی هوایی روسیه در سوریه ـ عکس از آرشیو

نیروی هوایی روسیه در سوریه ـ عکس از آرشیو

روسیه به‌شکل نظامی از حکومت بشار اسد در سوریه حمایت می‌کند و ارتش این کشور همچنان در حال انجام حملات هوایی و گلوله‌باران استان ادلب است.

ادلب در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد و آخرین سنگر شورشیان سوریه محسوب می‌شود. در این منطقه حدود سه میلیون نفر زندگی می‌کنند و در میان گروه‌های شورشی نیروهای تندرو اسلام‌گرا حضور چشمگیری دارند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه‌شنبه گفت منطقه ادلب «لانه تروریست‌ها» بوده، روند صلح در سوریه را تضعیف کرده و به‌عنوان پایگاهی برای آماده‌سازی حملات علیه نیروهای روسی در این کشور عمل کرده است.

یک منبع نزدیک به دمشق هفته گذشته اعلام کرد که رژیم سوریه در حال تدارک حمله‌ی مرحله‌ای گسترده‌ای به‌منظور تصرف ادلب است اما ترکیه که ارتش‌اش چندین پست نظارتی را در حومه قلمرو شورشیان در اختیار دارد، علیه چنین کارزار نظامی‌ای هشدار داده است.

شامگاه روز گذشته، دوشنبه ۳ سپتامبر / ۱۲ شهریور، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در یک پیام توئیتری حمله به ادلب را «اشتباه بزرگ» خواند و سوریه و متحدانش، ایران و روسیه را فراخواند تا از حمله «بی‌پروا» به ادلب دست بردارند.

دمیتری پسکوف در این‌باره گفت: «برخی هشدارها بازتاب جامع وضعیت کنونی نیستند و خطری را که وضعیت ادلب بر سراسر سوریه ایجاد کرده در نظر نمی‌گیرند.»

سخنگوی کرملین افزود: «یک گروه مهم از تروریست‌ها در این منطقه مستقر است و این موجب بی‌ثباتی عمومی وضعیت می‌شود و تلاش‌ها برای حل و فصل سیاسی – دیپلماتیک بحران را تضعیف می‌کند.»

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید، حملات هوایی روسیه در ادلب ۱۵ اوت / / ۲۴ مرداد متوقف شد اما نیروهای دولتی سوریه از آن تاریخ به بمباران استان ادلب ادامه داده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه و شورشیان می‌گویند که حملات هوایی روز سه‌شنبه روسیه به استان ادلب اطراف «جسر الشغور» در غرب قلمرو شورشیان را هدف قرار داد.

رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه قرار است روز جمعه آینده ۷ سپتامبر / ۱۶ شهریور در تهران قرار است به‌ویژه درباره وضعیت ادلب و شمال غرب سوریه گفت‌وگو کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در سفر خود به دمشق در روز دوشنبه گفت که شبه‌نظامیان باید به‌طور کامل از استان ادلب سوریه «پاک‌سازی» شوند. هفته گذشته نیز امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، در سفرش به سوریه بر حمایت ایران از ارتش سوریه در عملیات ادلب تأکید کرده بود.

بیشتر بخوانید:

سفر ظریف به سوریه در آستانه اجلاس ایران، روسیه و ترکیه

Share