Share

مشایی گفته بود اگر دستگیر شود پیام افشاگرانه‌ای را منتشر خواهد کرد. اکنون پس از گذشت حدود شش ماه از بازداشت رئیس دفتر رئیس‌جمهوری پیشین ایران یک پیام ویدئویی از او منتشر شده که در آن او از «توطئه‌های» اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات برای جاسوس قلمداد کردن او و پروژه اعتراف‌گیری و احیاناً خودکشی او در زندان سخن می‌گوید. رحیم مشایی گفته است که اگر اعترافاتی از او منتشر شد اعتباری ندارد.

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور پیشین ایران. راست: پیام ویدئویی، چپ: در دادگاه

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور پیشین ایران. راست: پیام ویدئویی، چپ: در دادگاه

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری و نزدیکترین یار او، از ۲۶ اسفند گذشته در زندان به‌سر می‌برد و دو جلسه از دادگاه او در شهریور جاری با حاشیه‌هایی برگزار شده است.

اتهامات مشایی «تبانی و مشارکت علیه امنیت داخلی و خارجی کشور» به‌دلیل آتش‌زدن حکم قضایی حمید بقایی، دیگر معاون بازداشت‌شده احمدی‌نژاد در مقابل سفارت بریتانیا، «تبلیغ علیه نظام» به‌دلیل انتشار مطالبی در شبکه‌های اجتماعی، و «توهین به مقامات قضایی» عنوان شده است.

اسفندیار رحیم مشایی در آذر سال گذشته گفته بود که اگر بازداشت شود فیلم ضبط‌شده‌ سخنانش از پشت‌پرده مسائل سالیان اخیر کشور پخش می‌شود.

اکنون با گذشت نزدیک به شش ماه از بازداشت او این فیلم ضبط‌شده توسط یاران احمدی‌نژاد منتشر شده است.

مشایی در این ویدئو ابتدا از سانسور در صداوسیما و این‌که نمی‌توان در آن سخن گفت حرف زد و بخش سیاسی صداوسیما را در دست اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات دانست.

او از فعالیت خود در شهرداری و روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس‌جمهوری سخن خود را آغاز کرد و گفت احمدی‌نژاد به هیچ یک از جناح‌های سیاسی تعلق نداشت اما در دور نخست اصولگرایان از او حمایت کردند و او را نماینده خود قلمداد کردند و احمدی‌نژاد هم به همین دلیل چیزی نگفت.

او موفقیت احمدی‌نژاد در دور دوم ریاست جمهوری را نتیجه موفقیت اقدامات او در جامعه دانست و هیچ اشاره‌ای به حمایت مستقیم رهبر جمهوری اسلامی و شورای نگهبان از او و اعتراضات گسترده خیابانی علیه انتخاب مجدد احمدی‌نژاد نکرد. اعتراضاتی که چندین ماه به درازا کشید و شماری در آن کشته و صدها نفر بازداشت شدند.

اسفندیار رحیم مشایی، فشار به احمدی‌نژاد و یارانش را با رد صلاحیت‌اش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ و سپس آغاز کار دولت حسن روحانی بیشتر دانست و گفت در این فشارها هم اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان نقش داشتند. او گفت «این دو جناح در برخی مسائل فرقی با هم ندارند و تنها به فکر قدرت هستند». با این حال، حساب برخی از آن‌ها را از سیاست‌های جناحی جدا کرد.

مشایی در پیام ویدئویی خود عامل اصلی «توطئه» علیه یاران احمدی‌نژاد را اطلاعات سپاه و شخص حسین طائب رئیس آن دانسته و گفته است که نقشه آن‌ها طرح اتهاماتی نظیر جاسوسی، گرایش به جادوگری و فساد اقتصادی به او و چند تن از دیگر نزدیکان احمدی‌نژاد، همچون محمدرضا رحیمی و حمید بقایی معاونان او در دوران ریاست جمهوری بوده است.

به‌گفته او هدف آن‌ها فشار بر احمدی‌نژاد بود اما «احمدی‌نژاد ایستاد».

مشایی می‌گوید از روزی که دولت اول روحانی روی کار آمد او و یاران احمدی‌نژاد ممنوع‌الخروج شده‌‌اند و این ممنوع‌الخروجی همچنان ادامه دارد.

او گفت انتظار اصولگرایانِ مخالف احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ پیروزی کاندیدای خودشان بود تا «توطئه» علیه یاران احمدی‌نژاد را هر چه سریعتر به‌اجرا در آورند اما شکست آن‌ها موجب شد که این «توطئه» با تأخیر صورت گیرد.

او می‌گوید اصولگرایان و اصلاح‌طلبان بعد با هم متحد شدند و با زندانی کردن رحیمی و بقایی «با همکاری نهاد ریاست جمهوری» طرح خود را پیش بردند.

بر این اساس، هدف اطلاعات سپاه گرفتن اعتراف به جاسوسی از بقایی و سپس زدن اتهام جاسوسی برای آمریکا و اسرائیل به احمدی‌نژاد و رحیم مشایی بود اما حمید بقایی به‌رغم فشار برای همکاری حاضر به اعتراف نشد.

مشایی می‌گوید این «توطئه» قرار بود در سال ۱۳۹۰ اجرا شود اما با چهار سال تأخیر در سال ۱۳۹۴ به‌اجرا در آمد.

به‌گفته مشایی اطلاعات سپاه می‌خواست با اعتراف به جاسوسی بقایی او را اعدام کند و سپس خود او را دستگیر و از او نیز اعتراف به جاسوسی بگیرد.

او به‌نقل از مأموران اطلاعاتی می‌گوید: «مشایی باید بگوید جاسوسم». او می‌گوید برای این‌کار «داوطلبان ایدئولوژیکی» هم وجود دارند که حاضرند در تلویزیون اعلام کنند که با مشایی همکاری می‌کرده‌‌اند: «از این نمونه‌ها قبلاً هم بوده».

مشایی نقشه مأموران امنیتی را چنین توضیح می‌دهد: اگر مشایی اعتراف به جاسوسی نکرد به هر شکل ممکن از جمله با فشار بر خانواده و نزدیکانش از او اعتراف می‌گیریم و اگر «به‌خاطر مصالح انقلاب» اعتراف کرد نباید از زندان بیرون بیاید و باید در زندان خودکشی کند. او گفت: «این عین طرح‌شان است: می‌خواهند بگویند چون نمی‌خواست در بیرون با مردم و خانواده‌اش مواجه شود خودش را کشت.»

مشایی در این پیام ویدئویی خطاب به مردم می‌گوید: «شما زودتر از ما این‌ها را شناخته بودید و ما عقب بودیم.»

او در پایان این پیام ۴۰ دقیقه‌ای گفته است که هر تصویر و اعترافی از او در دوران بازداشت منتشر شود «فاقد اعتبار است». او می‌گوید: «روش‌ها را نمی‌دانم اما تهدیدها جدی است.»

مشایی گفته است حرف‌هایش فقط وقتی آزاد است معتبر است.

او با بیان این‌که اگر همکاری می‌کرد رئیس‌جمهور هم می‌شد، می‌گوید زندگی‌اش را در راه «انقلاب» و «نظام» گذاشته اما نگاه او هم‌فکرانش به این دو موضوع «خیلی متفاوت» است.

مشایی در پایان سخنان خود چنین گفت: «یک زمانی می‌گفتند شاه سایه خداست. شاه سایه خدا نبود. زمانی که فکر کرد سایه خداست و داد پوسترهایش را در خیابان‌ها به دیوار بزنند، سقوطش آزاد شد.»

آخرین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم مشایی یکشنبه ۱۱ شهریور برگزار شد. جلسه پیش به دلیل عدم حضور وکیلان و اعتراض تند مشایی به کیفرخواست به تعویق افتاد. جلسه یکشنبه نیز کم‌حاشیه نبود و حتی شماری از حامیان این «نزدیک‌ترین یار» احمدی‌نژاد در برابر دادگاه تجمع کردند. مشایی در این جلسه سئوالات قاضی دادگاه را بی‌پاسخ گذاشت. قاضی او را به ارتباط با «جاسوسان انگلیسی و اسرائیلی» متهم کرد.

پیام ویدئویی اسفندیار رحیم مشایی:

بیشتر بخوانید:

مشایی در دادگاه سکوت کرد: «می‌خواهم با کت و شلوار دفاع کنم»

Share