Share

رویترز در گزارشی از بازار ارز ایران نوشته است که با افزایش مجدد قیمت دلار، ارزش ریال به‌شکل تاریخی و بی‌سابقه‌ای سقوط کرد.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، در حالی که ثروت اقتصادی ایران پس از تحریم‌های دوباره آمریکا علیه این کشور رو به زوال است، روز چهارشنبه ۱۴ شهریور قیمت دلار به حدود ۱۵۰ هزار ریال، یعنی پایین‌ترین حد ارزش خود رسید.

این در حالی است که براساس اعلام وب‌سایت «بن‌بست» که نوسانات بازار غیررسمی ارز را دنبال می‌کند، روز گذشته (سه‌شنبه) قیمت دلار حدود ۱۳۸ هزار ریال بود. سایت «بازار۳۶۰ دات کام» هم قیمت دلار در روز چهارشنبه را ۱۵۰ هزار ریال و سایت «مثقال آنلاین» این قیمت را ۱۵۲ هزار و ۵۳۰ ریال اعلام کردند.

با این حال قیمت دلار در طول روز میان ۱۴۳ هزار ریال و ۱۵۰ هزار ریال شناور بود.

قیمت یورو نیز به ۱۷۰ هزار ریال رسید. روز گذشته (سه‌شنبه) قیمت یورو ۱۵۲ هزار و ۸۶۰ ریال بود.

ریال در سال جاری به‌دلیل اقتصاد ضعیف، مشکلات مالی بانک‌های داخلی و تقاضای بالا برای دلار در میان ایرانیان، دو سوم ارزش خود را از دست داده است. بسیاری از این مسائل نیز به‌دلیل خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای (برجام) و تجدید تحریم‌های ایالات متحده علیه صادرات نفت و سایر کالاهای ایران است.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت / ۲۱ آوریل سال جاری از توافق هسته‌ای (برجام) خارج شد و سپس دور اول تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را از ۱۵ مرداد / ۶ اوت آغاز کرد. ایالات متحده قصد دارد تا ۱۴ آبان / ۵ نوامبر که تحریم‌های نفتی ایران آغاز می‌شود صادرات نفتی ایران را به صفر برساند.

۱۰ روز پیش مجلس شورای اسلامی مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد را که در حال تغییر کارکنان ارشد اقتصادی بود، برکنار کرد. در اوایل ماه اوت (۱۷ مرداد) نمایندگان مجلس علی ربیعی وزیر کار را برکنار کردند و در ماه ژوئیه حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی  ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی را کنار گذاشت و عبدالناصر همتی را جایگزین او کرد.

تظاهرات اعتراضی علیه وضعیت دشوار اقتصادی در ماه دسامبر سال گذشته (دی‌ماه) در بیش از ۸۰ شهر بزرگ و کوچک آغاز شد و ۲۵ کشته برجای گذاشت.

اعتراضات پراکنده رانندگان کامیون، کشاورزان و تجار در بازار تهران، از آن زمان به بعد ادامه داشته و گاهی منجر به درگیری‌های خشونت‌آمیز با نیروهای امنیتی شده است.

بیشتر بخوانید:

نرخ دلار در ایران «لحظه‌ای» شد

Share