Share

روز چهارشنبه ۱۴ شهریور ماه، دست‌کم هشت زندانی در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند.

عکس از آرشیو

این زندانیان جزء دست‌کم ۱۰ زندانی محکوم به اعدامی بودند که در روزهای گذشته برای پشت سر گذاشتن تشریفات اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده‌ بودند.

خبرگزاری هرانا ضمن انتشار خبر اعدام این هشت زندانی گزارش کرده است که دو نفر از محکومان به اعدام هم موفق به گرفتن مهلت از اولیای دم شده‌اند و از پای چوبه دار به بند بازگشته‌اند.

هرانا همچنین هویت این زندانیان را احراز و نام آنان را منتشر کرده است.

این زندانیان که اغلب به اتهام قتل به اعدام محکوم شده‌ بودند از اندرزگاه‌های مختلف زندان رجایی‌شهر بودند.

با توجه به اینکه درباره این اعدام‌ها به صورت رسمی اطلاع‌رسانی نشده است، این اعدام‌ها در زمره اعدام‌های مخفیانه قرار می‌گیرند.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران می‌گوید دولت یا نهاد قضایی درباره بیش از ۶۰ درصد اعدام‌ها در ایران اطلاع‌رسانی نمی‌کند. ‌

سازمان حقوق بشر ایران اما روز دوشنبه ۱۲ شهریور گزارش کرد که در ماه اوت سال ۲۰۱۸، دست‌کم ۳۰ اعدام در زندان‌های مختلف ایران اجرا شده است. اتهام بیشتر این زندانیان نیز قتل عمد بوده و به قصاص نفس محکوم شده بودند.

بر اساس این گزارش تنها ۹ اعدام از این دست‌کم ۳۰ اعدام از سوی رسانه‌های داخلی ایران اعلام شده‌ و حداقل ۲۱ اعدام دیگر به صورت مخفیانه انجام شده است.

از میان ۹ اعدامی که رسانه‌های داخلی خبر آنها را منتشر کرده‌اند اما حکم سه اعدام به اتهام تجاوز به عنف و حکم شش اعدام دیگر به اتهام قتل عمد صادر شده است.

سازمان حقوق بشر ایران در گزارش خود خبر داده است که از میان ۲۱ اعدام اعلام‌نشده‌، یک اعدام به جرایم مربوط به مواد مخدر مربوط بوده و در ۲۰ اعدام، محکوم متهم به قتل عمد بوده است. بیشترین اعدام‌های ثبت شده در ماه گذشته میلادی در زندان رجایی‌شهر کرج انجام شده است.

در ماه ژوییه اما دست‌کم ۳۶ اعدام در ایران به ثبت رسیده بود. شمار اعدام‌ها در ماه اوت شش مورد کمتر شده است.

همچنین بر اساس داده‌های مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۹۶ دست‌کم ۳۲۲ نفر در ایران اعدام شده‌اند و ۲۳۶ نفر دیگر به اعدام محکوم شده‌اند.


  • در همین زمینه

اعدام سه زندانی محکوم به مرگ در زندان زاهدان

Share