Share

بعد از اعتراضات بصره که به درگیری خونینی منجر شد، بندر ام قصر در جنوب غربی عراق هم ناآرام بود. معترضان که خواهان رسیدگی مسئولان به وضع معیشتی‌شان هستند، راه‌های اصلی خروج از شهر را مسدود کردند و مانع از خروج کامیون‌ها از بندر شدند. مقتدی صدر از معترضان خواسته است از کرامت انسانی‌شان دفاع کنند.

گروهی از معترضان در بندر ام قصر در جنوب غربی عراق

روز گذشته معترضان در بصره ساختمان استانداری را آتش زدند و جاده بصره به بغداد را مسدود کردند. این اعتراضات به بندر ام قصر هم سرایت کرد. خبرگزاری رویترز گزارش داده که معترضان راه‌های اصلی ورود به بندر را مسدود کرده بودند و به این ترتیب مانع از خروج کامیون‌ها از این بندر مهم در جنوب غربی عراق شدند. از بندر ام قصر، گندم، انواع روغن‌های گیاهی و قند و شکر وارد عراق می‌شود و از اینجا به سراسر این کشور توزیع می‌گردد.

اعتراضات جنوب عراق در تابستان سال جاری آغاز شد. معترضان به شوری و کمبود آب آشامیدنی، کمبود امکانات کافی برای گذران زندگی در مناطق نفت‌خیز و بیکاری و تنگناهای معیشتی و همچنین به فساد در دستگاه‌های دولتی معترض‌اند. مقتدا صدر، رهبر ائتلاف سائرون در جنوب عراق طرفداران پرشماری دارد.

۹۵ درصد درآمد نفتی عراق به صدور نفت از بصره وابسته است. عصر سه‌شنبه ۴ سپتامبر /۱۴ شهریور بعد از مراسم تشییع یاسر مکی، معترضی که جان خود را در درگیری‌های شنبه گذشته از دست داد، معترضان به ساختمان استانداری بصره حمله کردند. در این درگیری ۶ نفر کشته و ده‌ها نفر از هر دو طرف مجروح شدند.

حیدر عبادی که تلاش می‌کند تحت حمایت آمریکا مجدداً نخست‌وزیر عراق شود اما مرجعیت شیعه به او توصیه کرده کناره‌گیری کند، دستور داده که قتل یاسر مکی و سایر معترضانی که جان خود را در اعتراضات بصره از دست دادند بررسی شود.

جان کوبیس، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق از مقامات امنیتی عراق خواسته است از اعمال خشونت نسبت به معترضان خودداری کنند و با آن‌ها در گفت‌وگو بمانند. کوبیس از پارلمان عراق هم خواسته است هرچه سریع‌تر زمینه‌های تشکیل دولت جدید را فراهم بیاورد.

مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون در پیامی در توییتر از معترضان خواسته است از «کرامت انسانی» خود دفاع کنند. صدر از نیروهای امنیتی انتقاد کرده که برای مقابله با معترضان از گلوله‌های جنگی استفاده کرده‌اند.

یکشنبه ۱۱ شهریور/ ۲ سپتامبر ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر و النصر به رهبری حیدر عبادی اعلام کردند که فراکسیون اکثریت پارلمانی را تشکیل دادند. صبح دوشنبه ۱۲ شهریور/ ۳ سپتامبر نخستین جلسه پارلمان عراق تشکیل شد اما نمایندگان موفق نشدند بر سر اینکه چه کسی می‌بایست ریاست پارلمان را به عهده گیرد به توافق برسند. مرجعیت عراق هادی عامری (رهبر فتح) حیدر عبادی (نخست‌وزیر کنونی)، فالح فیاض (رئیس برکنار شده تشکیلات حشد الشعبی ) و طارق نجم (از اعضای حزب الدعوه) را از احراز پست نخست‌وزیری منع کرده است.

بیشتر بخوانید:

خونین‌ترین روزِ اعتراضات بصره

Share