Share

در پی درگیری مأموران امنیتی با معترضان در بصره، بندر ام قصر، از مهم‌ترین بنادر عراق بسته شد. در این درگیری‌ها یکی از معترضان کشته و ۲۵ نفر مجروح شدند. مقتدی صدر، خواهان برگزاری اجلاس فوق‌العاده پارلمان برای بررسی ناآرامی‌ها در بصره شده است. رهبر ائتلاف سائرون گفت اگر عبادی پاسخگو نیست، استعفا دهد.

پنجشنبه ۶ سپتامبر، بصره: ستون دود از ساختمان استانداری به هوا برخاسته است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که پنجشنبه ۶ سپتامبر/ ۱۵ شهریور بصره برای سومین روز متوالی ناآرام است. از شامگاه گذشته معترضان جاده بصره به ام قصر و بزرگراه بصره به بغداد را مسدود کرده‌اند. در درگیری مأموران امنیتی با معترضان در بصره دست‌کم یکی از معترضان کشته و ۲۵ نفر مجروح شده‌اند.

از بندر ام قصر، گندم، انواع روغن‌های گیاهی و قند و شکر وارد عراق می‌شود و از اینجا به سراسر این کشور توزیع می‌گردد. معترضان جاده بصره به ام قصر را مسدود کرده‌اند و سبب شدند که فعالیت این بندر ابتدا مختل و سپس متوقف شود.

مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون در نطقی که به مناسبت ناآرامی‌های بصره در تلویزیون عراق ایراد کرد، گفت دولت عراق یا می‌بایست در اجلاس فوق‌العاده پارلمان شرکت کند و پاسخگوی ناآرامی‌های باشد، یا استعفا دهد.

مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون در پیامی در توییتر از معترضان خواسته بود از «کرامت انسانی» خود دفاع کنند. صدر از نیروهای امنیتی انتقاد کرده که برای مقابله با معترضان از گلوله‌های جنگی استفاده کرده‌اند.

اعتراضات جنوب عراق در تابستان سال جاری آغاز شد. معترضان به شوری و کمبود آب آشامیدنی، کمبود امکانات کافی برای گذران زندگی در مناطق نفت‌خیز و بیکاری و تنگناهای معیشتی و همچنین به فساد در دستگاه‌های دولتی معترض‌اند. مقتدا صدر، رهبر ائتلاف سائرون در جنوب عراق طرفداران پرشماری دارد.

۹۵ درصد درآمد نفتی عراق به صدور نفت از بصره وابسته است.

عصر سه‌شنبه ۴ سپتامبر /۱۴ شهریور بعد از مراسم تشییع یاسر مکی، معترضی که جان خود را در درگیری‌های شنبه گذشته از دست داد، معترضان به ساختمان استانداری بصره حمله کردند. در این درگیری ۶ نفر کشته و ده‌ها نفر از هر دو طرف مجروح شدند.

حیدر عبادی که تلاش می‌کند تحت حمایت آمریکا مجدداً نخست‌وزیر عراق شود اما مرجعیت شیعه به او توصیه کرده کناره‌گیری کند، دستور داده که قتل یاسر مکی و سایر معترضانی که جان خود را در اعتراضات بصره از دست دادند بررسی شود.

جان کوبیس، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق از مقامات امنیتی عراق خواسته است از اعمال خشونت نسبت به معترضان خودداری کنند و با آن‌ها در گفت‌وگو بمانند. کوبیس از پارلمان عراق هم خواسته است هرچه سریع‌تر زمینه‌های تشکیل دولت جدید را فراهم بیاورد.

یکشنبه ۱۱ شهریور/ ۲ سپتامبر ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر و النصر به رهبری حیدر عبادی اعلام کردند که فراکسیون اکثریت پارلمانی را تشکیل دادند. صبح دوشنبه ۱۲ شهریور/ ۳ سپتامبر نخستین جلسه پارلمان عراق تشکیل شد اما نمایندگان موفق نشدند بر سر اینکه چه کسی می‌بایست ریاست پارلمان را به عهده گیرد به توافق برسند. مرجعیت عراق هادی عامری (رهبر فتح) حیدر عبادی (نخست‌وزیر کنونی)، فالح فیاض (رئیس برکنار شده تشکیلات حشد الشعبی ) و طارق نجم (از اعضای حزب الدعوه) را از احراز پست نخست‌وزیری منع کرده است.

بیشتر بخوانید:

معترضان عراقی بندر ام قصر را مسدود کردند

Share