Share

در یکی از بزرگترین گورهای جمعی کشف‌شده در مکزیک دست‌کم ۱۶۶ جمجمه و همچنین استخوان‌ها و بقایای لباس یافت شد. به گفته مقامات، حفاری‌ها یک ماه قبل، پس از آن‌که یک نفر از وجود این گور جمعی خبر داد، آغاز شد.

کشف بزرگترین گور جمعی در مکزیک

کشف بزرگترین گور جمعی در مکزیک

خورخه وینکلر، دادستان عمومی گفت این گور جمعی در ایالت وراکروز کشف شده اما به‌دلایل امنیتی محل دقیق آن اعلام نشده است.

کارشناسان قضائی هم‌اکنون در حال بررسی بقایای اجساد کشف‌شده هستند. به‌گفته وینکلر، بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که این گور جمعی دست‌کم متعلق به دو سال پیش است.

از ۱۷ مرداد / ۸ اوت که نبش قبر آغاز شد، کارشناسان ۲۰۰ تکه لباس، ۱۴۴ عدد کارت شناسایی و دیگر اشیاء شخصی را از این گور جمعی پیدا کرده‌اند.

در مجموع ۳۲ قطعه از زمینی به وسعت ۳۰۰ مترمربع حفاری شد. در بیانیه دادستانی آمده است که یک خبررسان به مقامات گفته است ۱۰۰ نفر در این محل دفن شده‌اند. مقامات در حال حاضر از هواپیماهای بدون سرنشین و رادارهای زمینی استفاده می‌کنند تا جنازه‌هایی را در مکان‌های دیگر پیدا کنند.

بیش از ۲۰۰ هزار کشته در جنگ مواد مخدر

در مکزیک، باندهای رقیب برای برتری در قاچاق مواد مخدر علیه یکدیگر می‌جنگند. از سال ۲۰۰۶ تا کنون در جنگ مواد مخدر بیش از ۲۰۰ هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند.

در سال ۲۰۰۶ دولت با استفاده از ارتش علیه کارتل‌های مواد مخدر، کارزاری راه‌اندازی کرد. منتقدان مسئول افزایش شمار کشته‌شدگان را این عملیات دولت می‌دانند. در حال حاضر حدود ۳۷ هزار نفر در مکزیک مفقود وجود دارد.

بر اساس آمار رسمی، ۱۵هزار و ۵۱۶ نفر در گروه سنی ۱۳ تا ۲۹ سال در چند سال گذشته در مکزیک ناپدید شده‌اند. تعداد افراد ناپدید شده زیر سن ۱۸ سال بیش از ۷ هزار نفر است.

شهروندان مکزیک بارها در واکنش به ناپدید شدن قهری هزاران شهروند این کشور راهپیمایی کرده‌اند.

چهار سال پیش در شب ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴ (۴ مهر ۱۳۹۳) ۴۳ دانشجوی دانشکده تربیت معلم روستایی در آیوتزیناپا ناپدید شدند. این دانشجویان از دانشجویان چپ بودند که با اتوبوس رهسپار تظاهراتی در شهر ایگوالا در اعتراض به وضعیت معلمان در روستاها شده بودند اما پلیس شهر ایگوالا به روی تظاهرکنندگان آتش گشود. در این تظاهرات شش نفر کشته شدند و پس از درگیری، ۴۳ تن از دانشجویان ناپدید شدند و بعد از مدتی جنازه‌های آن‌ها پیدا شد. ناپدید شدن این دانشجویان موجی از اعتراض‌ها را در مکزیک برانگیخت و سازمان عفو بین‌الملل هم خواستار انجام تحقیقی مستقل درباره ناپدید شدن این دانشجویان شد. مقامات فدرال گفتند اعضای گروه قاچاقچی مواد مخدر «گوئرروس اوندوس» این دانشجویان را به قتل رسانده‌اند اما شواهد دیگری نشان می‌داد نیروهای پلیس دانشجویان را به این گروه تحویل داده‌اند.

بیش از ۸۰ مظنون از جمله ۴۴ پلیس در این پرونده دستگیر شدند.

بیشتر بخوانید:

مکزیک: دادخواهی برای اجرای عدالت در مورد ۱۵ هزار جوان ناپدید شده

Share