Share

محمد صالح نیکبخت، وکیل لقمان و زانیار مرادی بامداد شنبه ۱۷ شهریور از اجرای قریب‌الوقوع حکم این دو زندانی سیاسی کرد خبر داد اما هنوز از سرنوشت آنها خبری در دست نیست و مشخص نیست مجازات اعدام اجرا شده است یا نه.

اقبال مرادی (راست) از حقوق پسر و برادرزاده‌اش، زانیار و لقمان مرادی، زندانیان محکوم به اعدام دفاع می‌کرد اما در کردستان عراق به دست افراد ناشناس کشته شد

ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب بامداد شنبه در حساب توئیتری خود نوشت که «صالح نیکبخت وکیل لقمان و زانیار الان تماس گرفت و گفت حکم زانیار و لقمان تا پیش از طلوع آفتاب اجرا می‌شود و ساعت چهارصبح خانواده آنها را برای ملاقات به زندان فراخوانده‌اند. آقای نیکبخت به همراه پدر لقمان به زودی به زندان می‌روند.»

اما پس از یک ساعت، بنی‌یعقوب در توئیت دیگری نوشت: «مسئولان زندان رجایی شهر به صالح نیکبخت و خانواده گفته‌اند لقمان و زانیار از دیروز و پس از ملاقات با خانواده در اختیار ما نیستند و تحویل “اطلاعات” شده‌اند.» مشخص نیست تحویل این دو زندانی به اطلاعات به معنای تعلیق در اجرای حکم است یا خیر.


نیکبخت جمعه و پس از ملاقات کوتاه خانواده مرادی با زندانیان به وب‌سایت «هرانا»، وابسته به فعالان حقوق بشر در ایران گفته بود که «در زندان به خانواده آنها گفتند که ما به درخواست اطلاعات این دو نفر را آوردیم قرنطینه و اگر فردا تعیین و تکلیف نشود ما به بند عمومی منتقل‌شان می‌کنیم».

به گفته زانیار مرادی، مقام‌های زندان صبح شنبه را زمان اجرای حکم آنها تعیین کرد بودند.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه هفتم سپتامبر/ ۱۶ شهریور با صدور بیانیه‌ای از مسئولان جمهوری اسلامی خواست روند اعدام این دو زندانی کرد را فورا متوقف کنند. به گزارش هرانا، مولوی گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر نیز از امام جمعه مریوان خواست جلوی اعدام لقمان و زانیار مرادی را بگیرند. این دو به قتل فرزند امام جمعه مریوان متهم هستند اما آن را انکار می‌کنند و می‌گویند تحت شکنجه وادار به اعتراف شده‌اند.

اقبال مرادی، پدر زانیار مرادی نیز چندی پیش در کردستان عراق به ضرب گلوله افراد ناشناس جانش را از دست داد. فعالان کرد مخالف جمهوری اسلامی این رژیم را به دست‌داشتن در قتل این فعال حقوق بشر متهم کردند.


در همین زمینه

نگرانی عفو بین‌الملل از احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی

Share