Share

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری «رویترز» گفته است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در ادامه کاهش بودجه‌های کمکی به فلسطینیان کمک ۲۵ میلیون دلاری به بیمارستان‌های بیت‌المقدس (اورشلیم) شرقی را قطع می‌کند.

یک بیمارستان در بیت‌المقدس (اورشلیم) شرقی ـ عکس از آرشیو

ترامپ اوایل سال جاری میلادی خواستار بازبینی کمک‌های مالی آمریکا به فلسطین در راستای سیاست «اول آمریکا» شد. منبع ناشناس رویترز درباره آخرین نمونه از قطع کمک‌های مالی به فلسطین گفت:

«در نتیجه بازبینی مورد نظر رئیس‌جمهوری، ما حدود ۲۵ میلیون دلار را که برای شبکه بیمارستانی بیت‌المقدس شرقی در نظر گرفته شده بود، صرف پروژه‌های دارای اولویت در جایی دیگر خواهیم کرد.»

آمریکا در هفته‌های گذشته نیز ابتدا کمک‌های مالی ۲۰۰ میلیون دلاری به فلسطینیان در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن را متوقف کرد و سپس پرداخت کمک‌های مالی به به «آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی» (UNRWA) را به طور کامل قطع کرد.

تنش‌ها بین گروه‌های فلسطینی و ایالات متحده پس از آن بالا گرفت که دونالد ترامپ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا را از تل‌آویو به آنجا منتقل کرد. فلسطینیان خواهان تشکیل دولت مستقلی به پایتختی بیت‌المقدس شرقی هستند.

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی در واکنش به قطع کمک‌های مالی به بیمارستان‌های بیت‌المقدس شرقی در بیانیه‌ای گفت که آمریکا در تلاش برای «نابودی آرمان فلسطین» است و با نپرداختن ۲۵ میلیون دلار کمک مالی به بیمارستان‌ها، جان هزاران فلسطینی و زندگی کارمندان بهداشت و خانواده آنها را به خطر می‌اندازد.

تشکیلات خودگردان فلسطین پیش از این اعلام کرده بود که ایالات متحده با پشتیبانی‌ یک‌جانبه از اسرائیل نقش خود به عنوان میانجی صلح را از دست داده است.


در همین زمینه

انتقاد تند فتح و حماس از توقف کمک‌های مالی آمریکا به آوارگان فلسطینی

Share