Share

فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد پرداخت سکه مهریه به نرخ روز عقد، یا کاهش معیار ۱۱۰ سکه به نصف در کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داده. این پیشنهادها اکنون در حال بررسی است.

مجلس و بحران مهریه: پرداخت سکه به قیمت روز عقد یا کاهش معیار؟ (عکس: آرشیو)

فاطمه ذوالقدر تایید کرده که با بالا رفتن قیمت سکه طلا در ماه‌های گذشته، تعداد محکومان مهریه افزایش یافته و حتی عده‌ای به دلیل فرار از پرداخت مهریه به دنبال خروج از کشور هستند.

ذوالقدر گفته است: «برخی در کمیسیون اجتماعی مجلس این مسئله را مطرح کرده‌اند که معیار ۱۱۰ سکه را به نصف کاهش دهند، یا اینکه در پرداخت مهریه سکه‌ها را به نرخ روز عقد حساب کنند.»

به گفته ذوالقدر، با افزایش قیمت‌ سکه، افرادی که از قبل مهریه را به صورت ماهیانه پرداخت می‌کردند با مشکل مواجه شده‌اند: «حتی ممکن است بسیاری از این افراد ازدواج مجدد هم کرده و فرزند داشته باشند، اما مجبورند تا سال‌ها ماهیانه یک سکه پرداخت کنند.»

با افزایش قیمت طلا و سکه به دنبال بحران ارزی، پرداخت مهریه برای مردان دشوارتر شده است. پیش‌تر در در اواخر خرداد سال جاری قیمت سکه طرح امام، حدود دو و نیم میلیون تومان بود. این قیمت اکنون بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

این نماینده مجلس گفته زمانی که سکه زیر دو میلیون تومان قیمت داشت مشکلی نبود، اما در حال حاضر با قیمت بیش از چهار میلیون تومانی سکه در حال تدبیر هستیم که دقیقا برای مهریه چه تصمیم‌گیری باید کرد.»

قیمت سکه در روزهای گذشته کمی کاهش پیدا کرده و تا ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خرید و فروش شده است.

بعضی از رسانه‌های ایران هم اخیرا از کاهش سقف معیار مهریه، از ۱۱۰ سکه به ۵۰ سکه خبر داده بودند.

اگر مهریه در زمان عقد تا ۱۱۰ سکه یا معادل آن تعیین شده باشد، براساس قانون زن می‌تواند مهریه خود را مطالبه کند و اگر مرد نپردازد، دادگاه می‌تواند با نظر زن، مرد را بازداشت کند.

اگر مهریه، بیشتر از این ۱۱۰ سکه باشد، میزان اضافه در ضورت استطاعت مرد قابل پرداخت خواهد بود و اگر مرد استطاعت نداشته باشد، مشمول قانون اجرای محکومیت‌های مالی نیست و مرد زندانی نخواهد شد.

چرا مهریه در شرایط امروز ایران لازم است؟

Share