Share

کوهیار گودرزی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر به پنج سال حبس تعزیری و تبعید به زندان شهرستان زابل محکوم شد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، این حکم روز چهارشنبه ۱۷ اسفند (هفتم مارس) در محل دادگاه انقلاب به وی ابلاغ شده است.

پیرعباسی، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب پیش از این به محمود علی‌زاده طباطبایی، وکیل کوهیار گودرزی، اعلام کرده بود که وی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

کوهیار گودرزی، روز ۹ مردادماه در تهران بازداشت شد و بیش از دو ماه در سلول انفرادی به‌سر برد.

وی سه ماه از حق تماس تلفنی از زندان با خانواده‌ خود محروم بود، و هم‌اکنون نزدیک به هفت ماه است که در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی است و از انتقال وی به بند عمومی جلوگیری شده است.

پیرعباسی، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب پیش از این اعلام کرده بود که کوهیار گودرزی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است

این فعال حقوق بشر یک بار نیز در روز ۲۹ آذرماه ١٣٨٨، در جریان اعتراضات پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران بازداشت شد و در خردادماه همان سال از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق همکاری مؤثر با سایت کمیته گزارشگران حقوق بشر و جمع‌آوری و انتشار اخبار جهت‌دار علیه نظام و انتقال این اخبار به عناصر سازمان تروریستی مستقر در خارج از کشور و مصاحبه با رسانه‌‌های بیگانه و نیز انتشار مقاله در سایت‌ها" به یک سال حبس تعزیری محکوم گردید.

این روزنامه‌نگار پس از پایان یافتن یک سال حبس تعزیریش، عصر روز سه‌شنبه، ٢٣ آذرماه ۱۳۸۹ از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

کوهیار گودرزی که عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر است آبان‌ماه ۱۳۸۹ برنده جایزه آزادی مطبوعات جان ابوشون از سوی باشگاه ملی مطبوعات آمریکا شد.

پروین مخترع، مادر کوهیار گودرزی نیز هم‌اکنون دربند عمومی زندان کرمان نگهداری می‌شود. وی یک روز پس از بازداشت پسرش، دستگیر شد.

پروین مخترع به ۲۳ ماه حبس تعزیری محکوم گردید که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به حبس تعلیقی تبدیل شد.

وی، هفته‌ گذشته بار دیگر در کرمان مورد محاکمه قرار گرفت و از سوی دادگاه به پرداخت پنج میلیون و چهارصد هزار تومان وجه نقد، محکوم گردید که در صورت پرداخت این مبلغ از زندان آزاد خواهد شد.
 

Share