Share

قرار است روحانی ۱ مهر سال جاری برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر ‌کند. احتمال دارد که در نشست شورای امنیت سازمان ملل که به ریاست دونالد ترامپ تشکیل می‌شود، روحانی و ترامپ با یکدیگر دیدار کنند. رسانه ولی فقیه پیشنهاد نه چندان تازه‌ای مطرح کرده: روحانی به نیویورک نرود. مشاور رسانه‌ای دولت پاسخ داده استدلال برای عدم حضور در مجمع از ترس امکان حضور در جلسه شورای امنیت غلط است.

حضور روحانی در مجمع سازمان ملل و شرکت او در اجلاس شورای امنیت با حضور ترامپ؟

۲۶ سپتامبر/ ۴ مهر نشست شورای امنیت به ریاست دونالد ترامپ با موضوع ایران برگزار می‌شود. با توجه به پروتکل سازمان ملل درباره دعوت از رهبران کشور‌های جهان برای مشارکت در این نشست، از حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی هم دعوت خواهد شد که در این اجلاس شرکت کند. نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشست خبری ۱۴ شهریور خود در نیویورک گفته بود: ترامپ به دنبال صدور بیانیه و قطعنامه در این نشست نیست، بلکه به دنبال فرصتی است که آشکارا درباره نقض حقوق بین‌الملل از سوی ایران و همچنین سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی صحبت کند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده. روزنامه کیهان، رسانه ولی‌فقیه در سرمقاله سه‌شنبه ۲۰ شهریور از روحانی خواسته که به نیویورک نرود. کیهان نوشته:

«خودداری آقای روحانی از شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل می‌تواند پاسخ دندان‌شکنی به اهانت‌های بی‌وقفه ترامپ به ایران اسلامی باشد. ضمن آنکه مگر حضور همه ساله آقای روحانی در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل چه دستاوردی داشته است که با عدم حضور ایشان از دست برود؟»

حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای دولت در پاسخ، از کیهان به عنوان «قدیمی‌ترین و ارشدترین سخنگوی جریان کوچک ولی قدرتمند “نه به دیپلماسی” در ایران» یاد کرده و گفته «استدلال برای عدم حضور در مجمع از ترس امکان حضور در جلسه شورای امنیت» غلط است.

برخی رسانه‌های داخلی از اختلاف نظر بین ظریف و روحانی درباره سفر او به نیویورک خبر داده بودند. صبح سه‌شنبه اما روابط عمومی وزارت خارجه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که اختلاف وزیر خارجه با نهاد ریاست جمهوری پیرامون سفر روحانی به نیویورک برای شرکت در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد «بی‌اساس» است.

احمد جنتی پیش از این در اجلاس مجلس خبرگان که در غیاب روحانی برگزار شد هشدار داده بود که برخی می‌خواهند به نیویورک بروند که با ترامپ دیدار کنند. محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی سخنان رئیس خبرگان رهبری را به حرف‌های کوچه و بازاری تعبیر کرده بود. واعظی گفته بود:

«از همه بزرگان کشور می‌خواهم وقتی می‌خواهند سخنرانی یا مصاحبه کنند، بیشتر بررسی کنند تا مطالبی که می‌گویند را مردم بیشتر باور کنند.»

یوسف مولایی، کارشناس حقوق بین‌الملل در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی گفته است ترامپ می‌تواند با یک سخنرانی قیمت ارز را در بازارهای ایران بالا و پایین ببرد. بنابراین بهتر است حسن روحانی به جای سفر به نیویورک به مشکلات داخلی بپردازد.

برخی رسانه‌های اسرائیلی پیش‌بینی کرده‌اند که بنیامین نتانیاهو، تخست‌وزیر اسرائیل همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اجلاس شورای امنیت درباره ایران حضور داشته باشد.

Share