Share

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، دولت عراق و اقلیم کردستان را تهدید کرد که چنانچه اقدامات «ناامن‌ساز» تکرار شود، موشک‌باران مقر مخالفان جمهوری اسلامی در خاک عراق ممکن است تکرار شود. او از اقلیم کردستان خواست، مخالفان کرد را تحویل ایران دهد یا اخراج کند.

تصویری که خبرگزاری سپاه به قصد فخرفروشی از حمله موشکی به اقلیم کردستان عراق منتشر کرده

سپاه پاسداران شنبه گذشته با موشک‌های زمین به زمین مقر فرماندهی و اردوگاه آموزشی حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران را هنگام نشست شورای رهبری این احزاب در شهر کوی‌سنجق هدف قرار داد. در این حمله موشکی دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۳۰ نفر مجروح شدند.

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در سخنانی که سه‌شنبه ۲۰ شهریور ایراد کرد، از دولت عراق و اقلیم کردستان خواست که مخالفان کرد را به ایران تحویل دهند:

«دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان نباید اجازه دهد مقرهایی ایجاد شود که ناامنی اتفاق بیفتد و در واقع باید آنها را تحویل ایران دهند. اگر نمی‌توانند تحویل دهند از کشور اخراج کنند و اگر این اتفاقات ناامن‌ساز اتفاق بیفتد اتفاقی که مجرمین و فرماندهان مجرم را از بین برد می‌تواند تکرار شود، این حق دفاع از خود است و نباید این ناامنی‌ها تکرار شود.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز شامگاه گذشته در گفت‌وگو با شبکه الجزیره از حمله موشکی سپاه به کوی‌سنجق به عنوان یک اقدام «بازدارنده» یاد کرده و گفته است:

«اقدامات گروه‌های مسلح کرد مخالف به ویژه حمله به نیروهای مرزی، نیروهای مسلح ایران را ناچار کرد که اقدامی تلافی‌جویانه، بازدارنده و حتی بر اساس برخی اطلاعات موثق دریافت شده اقدامی پیش‌دستانه انجام دهند.»

قاسمی گفته است که جمهوری اسلامی درباره «امنیت» خود مماشات نمی‌کند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز روز گذشته گفته بود که پرتاب موشک به اقلیم کردستان، اقدامی است که در آینده در پاسخ به هر تهدید دیگری تکرار می‌شود.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران در گزارشی مصور اعلام کرده که سپاه با موشک‌های نسل دوم فاتح از داخل خاک ایران و از فاصله ۲۲۰ کیلومتری به مقر فرماندهی و اردوگاه آموزشی حزب دموکراتیک کردستان و حزب دموکراتیک کردستان ایران حمله کرده.

کاخ سفید و وزارت خارجه عراق حمله موشکی سپاه به اقلیم کردستان عراق را محکوم کرده‌‌‌اند. پارلمان محلی اقلیم کردستان، نچیروان بارزانی، حرکت نسل جدید به رهبری شهسوار عبدالواحد، جنبش تغییر ، کوسرت رسول علی جانشین جلال طالبانی در اتحادیه میهنی کردستان و دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان،یک‌صدا با صدور بیانیه‌هایی حمله موشکی سپاه را محکوم کرده‌اند.

هیرو ابراهیم احمد (همسر جلال طالبانی) ضمن محکوم کردن حمله موشکی سپاه درخواست کرده مسئله کردهای ایران از طریق مذاکره و گفت‌وگو حل شود.

بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه عراق حمله موشکی سپاه به مقر احزاب کرد ایرانی را محکوم کرد

 

Share