Share

کارگران ایران گاه نزدیک به یکسال دستمزد نمی‌گیرند. با این حال «بسیج کارگری» با طرح تازه‌ای می‌خواهد کارگران را به یک روز کار مجانی تحت عنوان «شیفت ایثار» مجبور کند.

اعتراض کارگران حفاری معراج

شماری از کارگران ایران، سه شنبه ۲۰ شهریور را بدون دستمزد کار می‌کنند. این خبر را چند روز پیش علی‌حسین رعیتی‌فرد رئیس سازمان بسیج کارگری اعلام کرد.

او گفته است که این اقدام همزمان با برگزاری مانور سپاه پاسداران انجام می‌شود و « ۴۰ هزار کارگر بسیجی به جای شرکت در رزمایش میدان رزمی در خود کارخانجات اقدام به برگزاری شیفت ایثار می‌کنند.».

رعیتی‌فرد هدف از این اقدام را «کمک به کشور در شرایط جنگ اقتصادی» عنوان کرده و گفته است که در روزهای بعد نیز ادامه خواهد داشت.

در پیوند با همین موضوع مسئولان پایگاه‌های بسیج کارگری در چند شهر ایران گفته‌اند که این طرح در شماری از واحدهای تولیدی اجرا شده است.

محمد سلیمانی فرمانده پایگاه بسیج کارگری تهران گفته است: این طرح به صورت متمرکز در ۳۰ کارخانه و بیش از ۱۲ شهرستان استان تهران برگزار می‌شود و بالغ بر ۵ هزار کارگر که او آنها را «بسیجی» نامیده در آن شرکت می‌کنند.

فرمانده بسیج کارگری بروجرد، گیلان، کرمانشاه، زنجان، گلستان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و چند استان دیگر نیز به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که اجرای این طرح در «شیفت شب» چندین واحد تولیدی اجراء شده است.

به گفته آنها در برخی از واحدهای تولیدی کارگران پس از پایان ساعت کار به صورت «داوطلبانه» و «بدون دستمزد» کار کرده‌اند.

محمدعلی محرابی رئیس سازمان بسیج کارگری اصفهان هم گفته که این طرح از دو سال پیش در دستور کار بسیج کارگری قرار گرفته است.

طرح شیفت ایثار در شرایطی اجرا شده که کارگران در بسیاری از واحدهای تولیدی چندین ماه دستمزد معوق دارند.

مسئول سازمان بسیج کارگری گفته که این نیروی نظامی حاضر است برای «رفع اختلاف کارفرمایان و کارگران» دخالت کند و این موضوع را به مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است.

Share