Share

رهبران طالبان خود را آماده می‌کنند تا هیئتی را برای مذاکرات جدید با نمایندگان واشنگتن اعزام کنند. همزمان در حمله به شرق افغانستان ۲۵ نفر کشته و ۲۳ نفر زخمی شدند.

دور نخست گفت‌وگوها بین نمایندگان واشنگتن و طالبان در ماه ژوئیه گذشته در شهر دوحه برگزار شد. ـ عکس از آرشیو

دور نخست گفت‌وگوها بین نمایندگان واشنگتن و طالبان در ماه ژوئیه گذشته در شهر دوحه برگزار شد. ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، رهبران طالبان گرد هم آمده‌‌اند تا درباره ترکیب هیئت نمایندگی خود که شامل سه تا چهار نفر خواهد بود و همچنین موضوعات مورد مذاکرات گفت‌وگو کنند.

منابع آگاه نزدیک به طالبان که نخواستند نامشان منتشر شود ضمن اعلام این خبر افزوده‌اند که طالبان می‌خواهند درباره مبادله زندانیان با آمریکا وارد گفت‌وگو شوند.

یک منبع خبری رویترز گفت: «نشست رهبران طالبان درباره مباحث آینده تصمیم خواهد گرفت و ما خواهیم دید که آمریکا در مذاکرات جدی و صادق است یا خیر. ما فهرستی از زندانیان را که در زندان‌های مختلف افغانستان زندانی هستند تهیه کرده‌ایم. اگر آن‌ها زندانیان ما را آزاد کنند در ارتباط با مسائل مهم دیگر با آن‌ها ملاقات خواهیم کرد.»

دور نخست گفت‌وگوها بین نمایندگان واشنگتن و طالبان در ماه ژوئیه گذشته در شهر دوحه برگزار شد. هیئت نمایندگی آمریکا را آلیس ولز، معاون دستیار وزیر امور خارجه در امور آسیای جنوبی و آسیای مرکزی برعهده داشت.

هیئت نمایندگی طالبان برای نشست جدید برنامه‌ریزی‌شده توسط شیرمحمد عباس استانکزی رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، هدایت می‌شود.

هفته گذشته، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در دیدار از کابل گفته بود: «ما نشانه‌های بیشتری از مصالحه می‌بینیم و این فقط یک سراب نیست. در حال حاضر چارچوب و خطوط ارتباطی وجود دارد.»

واشنگتن می‌گوید دلایل امیدوارکننده‌ای در این زمینه دارد از جمله آن‌که شورشیان اسلامگرا در ماه ژوئن با یک آتش‌بس موقت موافقت کردند.

اما این روند شکننده است: آتش‌بس با حمله گسترده ماه گذشته طالبان به شهر غزنی در محور کابل – قندهار شکست خورد.

امروز سه‌شنبه ۱۱ سپتامبر / ۲۰ شهریور نیز یک مهاجم انتحاری در افغانستان در یک گردهمایی اعتراضی در جاده میان جلال‌آباد و مرز پاکستان، در شرق این کشور ۲۵ نفر را کشت و ۲۳ نفر دیگر را زخمی کرد.

سهراب قادری، از اعضای شورای ولایت ننگرهار گفته است دست‌کم ۴۵ کشته و زخمی به بیمارستان محلی منتقل شدند.

گردهمایی اعتراضی علیه یکی از فرماندهان نیروهای نظامی محلی انجام شده بود و چند صد نفر در آن شرکت داشتند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

سازمان ملل متحد در تازه‌ترین آمار خود اعلام کرده که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون در اثر درگیری‌ها بین نیروهای امنیتی دولت افغانستان و طالبان ۲۰۶ هزار نفر در این کشور آواره شده‌اند. تنها در هفته‌های گذشته در اثر درگیری‌های سنگین در ولایت ارزگان در جنوب افغانستان بیش از ۵۴۰۰ نفر بی‌خانمان شده‌اند. در حمله طالبان به غزنی نیز ۳۰ هزار نفر آواره شده‌اند.

ارتش افغانستان اعلام کرده که طالبان کنترل ۱۴ درصد از ولایت غزنی را به دست گرفته و ۳۰ درصد از مساحت این ولایت در معرض تعرض طالبان و درگیر با جنگ و خونریزی است. سازمان ملل تعداد آوارگان افغانستان در سال گذشته را ۵۴۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه آمریکا: زمان صلح در افغانستان فرارسیده

Share