Share

پس از ما‌ه‌ها مناقشه بر سر طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، امروز چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ وی برای پاسخگویی به پرسش‌های نمایندگان به مجلس می‌رود. منتقدان احمدی‌نژاد از امروز به عنوان روز "حساب‌کشی" از وی نام برده‌اند.

 

این نخستین بار در تاریخ ایران است که مجلس یک رئیس‌جمهور را برای پاسخگویی فرا خوانده است.

این طرح در حالی امروز به جریان می‌افتد که روز سه‌شنبه ۱۱ نفر از امضاکنندگان طرح سوال از رئیس‌جمهور انصراف دادند تا طرح سوال منتفی شود اما هیأت رئیسه مجلس ایران اعلام کرد انصراف در این مرحله تأثیری در طرح سوال ندارد و به این ترتیب تلاش‌ها برای منتفی شدن این طرح به نتیجه نرسید.

شماری از اصولگرایان درباره سخنانی که ممکن است احمدی‌نژاد در دفاع از خود بزند، ابراز نگرانی کرده‌اند و گفته‌اند احتمال دارد وی سخنانی بگوید که برای کشور "هزینه" داشته باشد
 

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، طراحان سوال از رئیس‌جمهور ۱۵ دقیقه فرصت دارند تا سوالات خود را از احمدی‌نژاد بپرسند و پس از آن رئیس‌جمهور یک ساعت فرصت پاسخگویی دارد.

شماری از اصولگرایان درباره سخنانی که ممکن است احمدی‌نژاد در دفاع از خود بزند، ابراز نگرانی کرده‌اند و گفته‌اند احتمال دارد وی سخنانی بگوید که برای کشور "هزینه" داشته باشد.

چند روز پیش نیز احمد توکلی، حسین فدایی، الیاس نادران، علیرضا زاکانی، حسین نجابت، پرویز سروری و زهره الهیان در نامه‌ای مشترک پیشنهاد کردند به جای "طرح سوال از رئیس‌جمهور" با وی گفت‌وگو و مذاکره شود. اما این درخواست با استقبال نمایندگان مواجه نشد.

نمایندگانی که طرح سوال از احمدی‌نژاد را امضا کرده‌اند، سوالات خود را در ۱۰ محور خطاب به وی مطرح کرده‌اند:

• اجرا نشدن قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلان‌شهرها
• ابهام درباره آمار اشتغال
• اجرای نشدن قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در بخش تولید
• مقاومت ۱۱ روزه احمدی‌نژاد در برابر حکم "حکومتی" آیت‌الله خامنه‌ای درباره ابقای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات
• سخنان احمدی‌نژاد درباره "در رأس امور نبودن مجلس"
• معرفی "غیرمعمول" وزیر ورزش و جوانان به مجلس
• چگونگی هزینه‌شدن بودجه فرهنگی
• عزل "تحقیر‌آمیز" منوچهر متکی از وزارت خارجه
• همکاری نکردن دولت برای اجرای قانون عفاف و حجاب
• ترویج نظریه "مکتب ایرانی" توسط اطرافیان رئیس‌جمهور و دوری‌نکردن وی از "جریان انحرافی"

طرح سوال از احمدی‌نژاد از پنجم تیر ۱۳۹۰ در مجلس ایران مطرح شد. این طرح‌ها مدت‌ها مورد مناقشه بود تا اینکه در ۳۰ آذر توسط هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شد و به جریان افتاد.

پس از اعلام وصول، این طرح برای بررسی به کمیسیو‌های مجلس فرستاده شد. در این مرحله نمایندگان دولت با حضور در مجلس به سوالات طراحان سوال از رئیس‌جمهور پاسخ دادند.

طراحان سوال از احمدی‌نژاد نیز ۱۶ بهمن اعلام کردند که از پاسخ‌های نمایندگان دولت قانع نشده‌اند و به این ترتیب احمدی‌نژاد باید شخصاً برای پاسخگویی به مجلس برود.

 

Share