Share

آمریکا به جمهوری اسلامی هشدار داده که چنانچه گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراق به سفارتخانه این کشور در بغداد یا کنسولگری آمریکا در بصره تعرض کنند، پاسخ «سریع و قاطعانه» می‌دهد. کاخ سفید این بیانیه هشدارآمیز را همزمان با افتتاح کنسولگری تازه ایران در بصره، در آستانه برگزاری راهپیمایی اربعین با حضور بیش از دو میلیون زائر ایرانی و چهار روز پس از حمله با خمپاره به سفارتخانه آمریکا در محله سبز بغداد و کنسولگری این کشور در نزدیکی فرودگاه بصره صادر کرده است.

شنبه ۷ سپتامبر: حمله با خمپاره به سفارت آمریکا در محله سبز بغداد

۱۶ شهریور در جریان اعتراضات مردم بصره به کمبود آب آشامیدنی و مشکلات معیشتی و همچنین دخالت‌های ایران در عراق، گروهی از معترضان کنسولگری ایران در این شهر را به آتش کشیدند. وزارت خارجه سفیر عراق در تهران را برای پاسخگویی در برابر اهمال ارتش که حفاظت از کنسولگری را به عهده گرفته بود احضار کرد. روز گذشته، همزمان با آغاز اربعین دیپلمات‌های ایرانی به ساختمان تازه‌ای در بصره منتقل شدند. کنسولگری ایالات متحده در بصره هفته گذشته که این حادثه اتفاق افتاد با انتشار بیانیه‌ای از «حق اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندان عراقی برای بیان مطالباتشان از دولت این کشور و ابراز عقیده‌شان» دفاع کرده و از شهروندان عراقی خواسته بود که «از خشونت و از حمله به مراکز دولتی و ساختمان‌هایی که در تملک اشخاص قرار دارد خودداری کنند.»

کاخ سفید شامگاه گذشته جمهوری اسلامی را متهم کرده که کاری برای جلوگیری از تعرض شبه‌نظامیان شیعه جنوب عراق به کنسولگری ایالات متحده در بصره و سفارتخانه این کشور در بغداد انجام نداده است:

«ایران هیچ اقدامی برای جلوگیری از این حملات که توسط شبه‌نظامیان مورد حمایتش در عراق صورت گرفته نکرده است. این شبه‌نظامیان تحت حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی ایران هستند. هر حمله‌ای به مراکز آمریکایی بشود و کارکنان این مجموعه‌ها یا ساختمان‌های ما آسیبی ببیند ما ایران را مسئول خواهیم دانست. آمریکا در دفاع از جان آمریکایی‌ها، قاطعانه و سریع وارد عمل خواهد شد.»

شنبه گذشته از منشأ ناشناخته‌ای چند خمپاره به سوی فرودگاه بصره در نزدیکی کنسولگری آمریکا شلیک شد. این خمپاره‌ها کنسولگری آمریکا را هدف قرار داده بود. علاوه بر این، سه خمپاره هم به محله سبز بغداد در نزدیکی سفارتخانه آمریکا شلیک شد که منشأ آن هم مشخص نشد.

معترضان عراقی در بصره به دفتر سازمان بدر و مقر عصائب اهل حق نیز حمله کرده بودند.

حدود ۱۰ روز آینده راهپیمایی اربعین آغاز می‌شود. سال گذشته حدود دو میلیون ویزا برای زائران اربعین صادر شده بود. در سال جاری قرار است این جمعیت عظیم از مرزهای شلمچه، چزابه و مهران وارد خاک عراق شوند.

بیشتر بخوانید:

معترضان کنسولگری ایران در بصره را به آتش کشیدند

Share