Share

رئیس جمهوری اسلامی در جلسه هیأت دولت با گوشه چشمی به مداحان از «کسانی که ندا و صدایشان در کشور» شنیده می‌شود خواست بر ضد دولت تبلیغ نکنند. روحانی گفت ایران درگیر یک جنگ است.

چهارشنبه ۲۱ شهریور: حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در هیأت دولت

سخنرانی روز چهارشنبه ۲۱ شهریور حسن روحانی تحت تأثیر ایام اربعین قرار داشت. رئیس جمهوری اسلامی از صاحبان تریبون‌ها و رسانه‌ها و کسانی که «ندا و صدایشان» شنیده می‌شود درخواست کرد که به جای انتقاد از دولت به مردم «روحیه» بدهند:

«امروز صاحبان تریبون، رسانه‌دارها و کسانی که ندا و صدایشان در کشور قابل شنیدن است، رسالت و وظیفه سنگینی برعهده دارند، چرا که امروز در یک آزمایش بسیار بزرگ قرار گرفته‌ایم. اگر ایستادگی کرده و به مردم روحیه بدهیم، هزینه ملت را کاهش داده‌ایم، اما اگر ترس، هراس و ناامیدی ایجاد کنیم، هزینه ملت را بالا برده‌ایم.»

ناصر مکارم شیرازی در سخنانی که روز گذشته (سه‌شنبه) در دیدار با نماینده ولی فقیه در سپاه ایراد کرد، گفته است که یکی از اولین شرط‌هایی که ایالات متحده برای مذاکره با ایران تعیین کرده، حذف سپاه و حشدالشعبی و حزب‌الله لبنان است. قرار است روحانی ۱ مهر سال جاری برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر ‌کند. احتمال دارد که در نشست شورای امنیت سازمان ملل که به ریاست دونالد ترامپ تشکیل می‌شود، روحانی و ترامپ با یکدیگر دیدار کنند. علی خامنه‌ای مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده و از مدتی قبل جریان «نه به دیپلماسی» [به تعبیر مشاور رسانه‌ای دولت] دست به کار شده. آن‌ها می‌گویند روحانی به جای سفر به نیویورک به مشکلات داخلی بپردازد.

منصور ارضی، مداح محبوب رهبر جمهوری اسلامی در مراسم دعای عرفه بعد از ظهر ۳۰ مرداد ۹۷ در خیابان سعدی تهران تهدید کرده بود که خائنان هم به سرنوشت علی اکبر هاشمی رفسنجانی در «استخر فرح» دچار می‌شوند. «استخر فرح» که به گفته محسن هاشمی یک حرف رمز است، نخستین بار در تجمع طلاب مدرسه فیضیه قم مطرح شد. روحانی در سخنانی که در جلسه پاسخگویی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه ۶ شهریور ایراد کرد، گفته بود که او را به قتل تهدید کرده‌اند.

رئیس جمهوری اسلامی در سخنانش در جلسه چهارشنبه هیأت دولت از صاحبان تریبون‌ها خواست که «نادرست و ناعادلانه» سخن نگویند. او گفت ایران در جنگ است:

«مردم در این جنگ بدون مشکل نخواهند بود، چرا که جنگ بدون کشته و مجروح نمی‌شود، اما این جنگی است که مطمئن هستیم، پیروزی نهایی با ماست و دشمن را در آن شکست خواهیم داد. »

بعد از خروج آمریکا از برجام، قیمت دلار در سه ماه گذاشته به کانال ۱۴ هزار تومان رسیده. روحانی اما تأثیر ارز خارجی در اقتصاد ایران را حدود ۱۰ درصد تخمین زد و با تکیه بر سخنان علی خامنه‌ای از مخالفان خواست که «پشت دولت» را خالی نکنند.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در گفت‌وگو با رسانه‌‌های داخلی گفته است:

«گروهی که دور از انظار نشسته‌، مقابل تصمیمات دولت می‌ایستد.  هر جا موافق عملیات یک وزارتخانه نباشند، با یک روش عملیاتی یا تبلیغاتی، آن عمل و برنامه را به هم می‌زنند و با دادن اطلاعات متناقض به مراجع بالاتر به گونه‌ای عمل می‌کنند که دولت نتواند در یک زمینه خاص تصمیم بگیرد.»

مخالفت‌ها با حضور روحانی در نیویورک بالا گرفت

 

Share