Share

جلسه طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد در مجلس ایران در حالی امروز برگزار شد که پشتیبانان و مخالفان دولت در خارج از مجلس درگیر شدند.

به گزارش منابع خبری ایران، امروز چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۰، سرانجام پس از ما‌ه‌ها مناقشه بر سر طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، وی برای پاسخگویی به پرسش‌های ۷۹ تن از نمایندگان به مجلس رفت.

این نخستین بار در تاریخ ایران بود که مجلس یک رئیس‌جمهور را برای پاسخگویی فرا می‌خواند.

بنا به گزارش‌های منتشرشده، بامداد امروز گروهی از حامیان محمود احمدی‌نژاد و گروهی با عنوان مخالفان دولت مقابل مجلس تجمع کردند که این تجمع منجر به درگیری و دخالت یگان ویژه شد.

در سالن مجلس نیز برخی نمایندگان و طراحان سئوال پس از پاسخ‌های محمود احمدی‌نژاد به نمایندگان نسبت به شیوه برخورد او اعتراض کردند.

علی مطهری، طراح اصلی سئوال از احمدی‌نژاد به تشریح سئوالات نمایندگان معترض پرداخت

محمود احمدی‌نژاد در حالی به سئوالات نمایندگان پاسخ گفت که سخنان خود را با شوخی‌های پی‌درپی همراه می‌کرد.

در جلسه امروز مجلس ابتدا علی مطهری، طراح اصلی سئوال از احمدی‌نژاد به تشریح سئوالات نمایندگان معترض پرداخت.

وی از محمود احمدی‌نژاد به‌خاطر حضور در مجلس قدردانی کرد و آن را نشانه "مردم‌سالاری موجود در ایران اسلامی" دانست و گفت این "یک مردم‌سالاری واقعی است و نه صوری و مصنوعی."

وی افزود امیدوار است نتیجه این پرسش و پاسخ یک گام به پیش در جهت حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مردم باشد.

علی مطهری سپس در مورد ۱۰ سئوال ۷۹ تن از نمایندگان معترض به دولت پرداخت.

این سئوالات شامل اجرا نشدن قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلان‌شهرها؛ ابهام درباره آمار اشتغال؛ اجرایی نشدن قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در بخش تولید؛ مقاومت ۱۱ روزه احمدی‌نژاد در برابر حکم "حکومتی" آیت‌الله خامنه‌ای درباره ابقای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات؛ سخنان احمدی‌نژاد درباره "در رأس امور نبودن مجلس"؛ معرفی "غیرمعمول" وزیر ورزش و جوانان به مجلس؛ چگونگی هزینه‌شدن بودجه فرهنگی؛ عزل "تحقیر‌آمیز" منوچهر متکی از وزارت خارجه؛ همکاری نکردن دولت برای اجرای قانون عفاف و حجاب؛ و ترویج نظریه "مکتب ایرانی" توسط اطرافیان رئیس‌جمهور و دوری‌نکردن وی از "جریان انحرافی"؛ بودند.


حساب ذخیره ارزی صفر است

سپس محمود احمدی‌نژاد با بیان اینکه سئوال از رئیس جمهور طبق قانون اساسی حق مجلس است، گفت: "فکر نمی‌کنم اتفاق ویژه‌ای رخ داده باشد."

وی تأکید کرد این سئوال‌ها مدت بسیار زیادی ا‌ست که مطرح شده و "صد‌ها ساعت" نیز در مورد آن صحبت شده است.

محمود احمدی‌نژاد با بیان اینکه سئوال از رئیس جمهور طبق قانون اساسی حق مجلس است، گفت: فکر نمی‌کنم اتفاق ویژه‌ای رخ داده باشد

احمدی‌نژاد گفت قصد داشته پیش از انتخابات مجلس نهم پاسخ سئوالات نمایندگان مجلس را بدهد اما عده‌ای گفتند که ممکن است "جواب‌های ما بر نتیجه انتخابات تأثیر بگذارد و بعد هم نتایج آن را به گردن ما بیندازند."

رئیس جمهور ایران در پاسخ سئوال نخست مبنی بر اجرا نشدن قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلان‌شهرها گفت با توجه به اینکه بانک مرکزی اعلام کرده موجودی حساب ذخیره ارزی صفر است، دولت چطور می‌توانسته در چنین شرایطی وام بدهد.

وی در همین حال به کمک‌های مالی دولت به کلان‌شهرها اشاره کرد و گفت دولت کنونی۱۰ و ۷ دهم برابر کمک‌های تمام دولت‌های گذشته به مترو کمک کرده است.

احمدی‌نژاد در مورد ابهام درباره آمار اشتغال و رشد اقتصادی کشور گفت: "شما نمایندگان مدعی هستید که این آمار اشتباه است اما من اعتقاد دارم که این آمار صحیح بوده و این اتفاق رخ داده است."


قانون هدفمندکردن یارانه‌ها "عالی" اجرا شده است

رئیس دولت دهم در مورد اجرایی نشدن قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در بخش تولید گفت با اینکه دولت در طول اجرای این طرح شدید‌ترین محدودیت‌ها را داشته و با تحریم‌ها و بحران جهانی روبه‌رو بوده اما "عالی" اجرا شده است.

وی افزود در این زمینه ایران رشد اقتصادی داشته و دولت هیچ تخلفی نداشته است.

برخی از نمایندگان مجلس پس از آن که احمدی‌نژاد سخنانش پایان یافت و از مجلس خارج شد با تذکرهای آئین‌نامه‌ای به شیوه پاسخ‌ها و لحن سخنان وی اعتراض کرده و آن را "توهین به مجلس" دانستند

رئیس جمهور ایران در رابطه با ۱۱ روز خانه‌نشینی خود گفت: "این هم از‌‌ همان حرف‌ها است. احمدی‌نژاد و خانه نشینی و استراحت؟… بسیاری از همکاران ما در این مدت پیچ و مهره‌ای شده‌اند و مجبورند به خودشان فنر وصل کنند. مطمئن باشید که ‌این وصله‌ها به دولت نمی‌چسبد."

وی در مورد ادعای اینکه "مجلس در رأس امور نیست" گفت نظری را مطرح کرده و فکر می‌کند که باید آزادی بیان باشد تا رئیس‌ جمهور صحبتی که به آن اعتقاد دارد را مطرح کند.

در مورد عدم تشکیل وزارت ورزش در زمان مناسب، احمدی‌نژاد با اشاره به مصوبه مجلس در ۱۲ دی‌ماه سال گذشته مبنی بر ادغام سازمان‌های تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان و اصلاحات لازم در آن پرسید با توجه به اینکه تکلیفی برای رئیس ‌جمهور مشخص نشده دولت از چه چیزی تخلف کرده است.

وی گفت این قانون مشکل دارد و وقتی رئیس جمهور وزیری را معرفی کرد رأی نیاورد و پرونده‌های بسیاری برای همکاران رئیس دولت دهم در سازمان بازرسی تشکیل شد.

احمدی‌نژاد گفت: "ما یک نامه‌ای محترمانه دادیم که بله چشم انجام می‌دهیم، ولی یک دفعه که رئیس جمهور گفت بالای چشمتان ابرو است، به سئوال رسید."

وی در مورد عدم در نظر گرفتن بودجه فرهنگی از سوی دولت به دستگاه‌ها گفت: "اگر پول داشتیم می‌پرداختیم؛ اما خود شما مصوب کردید که بودجه‌های فرهنگی کشور در اختیار صداو سیما، ‌ شوراهای فرهنگی، ائمه جمعه و… است که بنده در آن‌جا‌ها حضور ندارم."


چه کسی به متکی مأموریت داده بود؟

رئیس دولت دهم در مورد برکناری ناگهانی منوچهر متکی از سمت وزیر امور خارجه به هنگامی که به مأموریت سنگال رفته بود، گفت: "چه کسی به ایشان مأموریت داده است؟ چرا که من همچین مأموریتی به ایشان ندادم و از سوی دیگر اگر به ایشان بگوییم شما دیگر نیستید مأموریت چه معنی دارد؟ از اختیارات رئیس جمهور نمی‌توان سئوال کرد."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفت "بعضی حرف‌ها نباید این‌جا زده می‌شد" و "مجلس جای شوخی نیست"

وی درباره همکاری نکردن دولت برای اجرای قانون عفاف و حجاب گفت: "کار فرهنگی با برخورد و بگیر و ببند نمی‌شود. ما می‌گوییم به دختران و پسران گیر سه پیچ ندهید."

محمود احمدی‌نژاد در مورد نظریه "مکتب ایرانی" با بیان اینکه "این‌ها قصه‌های صد ساله است" گفت: "اگر از ایران حرفی نزنیم چه بگوییم، من ایران را دوست دارم… عشق به ایران عین حزب‌اللهی بودن است."

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه "ما از ابتدا هم گفتیم مشی برخی را قبول نداریم"، افزود: "ما آمده‌ایم تا قطار مدیریت کشور را به ریل اصلی که خط امام و ولایت است برگردانیم."

وی افزود: "اگر سکوت ‌می‌کنیم به علامت تأیید اتهامات نیست به معنی این است که دلسوزیم و باید به حکم سوگندی که خوردیم دفاع کنیم."

احمدی‌نژاد در پایان سخنان خود گفت: "باید بگویم سئوال‌های مطرح شده خیلی هم سخت نبود به نظرم طراحان سئوال از‌‌ همان افرادی بود که با فشار دادن شاسی فوق لیسانس گرفته‌اند. در حالی که اگر با ما مشورت ‌می‌کردید حتمأ سئوال‌های بهتری ‌می‌توانستید طرح کنید."

رئیس جمهور ایران خطاب به نمایندگان مجلس گفت: "بنابراین اگر یک ذره از ۲۰ به ما کمتر بدهید ‌‌نهایت بی‌معرفتی و نامردی است."

برخی از نمایندگان مجلس پس از آن که احمدی‌نژاد سخنانش پایان یافت و از مجلس خارج شد با تذکرهای آئین‌نامه‌ای به شیوه پاسخ‌ها و لحن سخنان وی اعتراض کرده و آن را "توهین به مجلس" دانستند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز گفت "بعضی حرف‌ها نباید این‌جا زده می‌شد" و "مجلس جای شوخی نیست."
 

Share