Share

شرکت خودروسازی سایپا تنها در یک روز ۱۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی جذب کرده. رئیس هیئت تحقیق وتفحص می‌گوید: ایران بهشت خودروسازان است.

خودروسازان ایران قیمت محصولات را افزایش داده‌اند. شمار متقاضیان پیش خرید افزایش یافته است.

روزنامه جمهوری اسلامی شنبه ۲۴ شهریور گزارش داد: «شرکت خودروسازی سایپا در یک روز ۶ میلیون درخواست برای پیش‌فروش ثبت کرده و از این محل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی جذب کرده است.»

با این حال این شرکت همچنان زیان‌ده است. زیان سایپا حدود ۴ هزار میلیارد تومان گزارش شده است. روزنامه جمهوری اسلامی نوشته که با مبلغ جذب شده از طرح پیش‌فروش سایپا می‌تواند چندبار شرکتش را «شخم» بزند.

با این وضعیت خودروسازان همچنان خواستار حمایت ویژه دولت و افزایش قیمت‌ محصولات هستند. مرداد امسال خبرهای تائید نشده‌ای مبنی بر حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری محصولات خودروسازان منتشر شد.

پس از انتشار این خبر که توسط مسئولان شورای رقابت «تکذیب شد»، قیمت خودرو در ایران تا دو برابر افزایش یافت.

همین وضعیت سبب شد تا مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان را تصویب کند. در این طرح قرار است که علل زیان‌دهی و ناکارآمدی خودروسازان مورد بررسی قرار گیرد.

محمدرضا نجفی رئیس کمیته تحقیق و تفحص از خودروسازان گفته که این طرح همچنان در دستور مجلس قرار دارد.

او با تغییر مرجع قیمت‌گذاری خودرو مخالفت کرده و گفته است که خودروسازان برای جذب نقدینگی به دلیل وجود تقاضا مشکلی ندارند.

نجفی از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته که در موضوع قیمت‌گذاری خودرو به عنوان «تولید کننده و بنگاهدار» وارد نشود و منافع مصرف کنندگان را هم در نظر بگیرد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت موافق آزادسازی قیمت خودرو و کنار گذاشتن شورای رقابت از قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌های خودروسازی است.


در همین زمینه:

بازگشت خودروسازان به روزهای بحران

Share