Share

بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در ولایت هلمند در جنوب افغانستان، هشت غیرنظامی کشته شدند.

داود احمدی،‌ سخنگوی والی هلمند گفت که این انفجار حوالی ساعت یک‌ونیم بعد از ظهر چهارشنبه ۲۴ اسفندماه،‌ در منطقه مارجه این ولایت رخ داد.

به گفته وی تمام قربانیان این رویداد سرنشینان یک خودروی سواری هستند که در حال عبور از محل بودند.

سخنگوی والی هلمند گفت: "این انفجار به‌قدری قوی بود که اجساد قربانیان قابل شناسایی نیستند."

داود احمدی این رویداد را محکوم کرد و گفت که طالیان این بمب را برای هدف قرار دادن نیروهای دولتی کار گذاشته بودند.

کارگذاری بمب‌های کنار جاده‌ای یکی از روش‌های شورشیان طالبان است که برای هدف قراردادن کاروان‌های نظامیان خارجی و داخلی،‌ از آن استفاده می‌کنند.

سازمان ملل متحد ماه گذشته در گزارشی از مرگ ۳۰۲۱ غیرنظامی در سال ۲۰۱۱ خبر داد که بیش از هشت درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد

منطقه مارجه هلمند از مناطقی است که سال گذشته پس از مدت طولانی از کنترل شورشیان خارج شد.
طالبان تاکنون در مورد این انفجار اظهارنظر نکرده‌اند.

تلفات غیرنظامیان طی سالیان اخیر در افغانستان همواره رو به افزایش بوده است و فعالیت‌های خشونت‌آمیز طالبان علت اصلی افزایش آن اعلام شده است.

سازمان ملل متحد ماه گذشته در گزارشی از مرگ ۳۰۲۱ غیرنظامی در سال ۲۰۱۱ خبر داد که بیش از هشت درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد.

بر پایه اطلاعات منتشرشده از سوی یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل برای افغانستان؛ شمار غیرنظامیانی که در سال ۲۰۱۱ جان باخته‌اند در پنج سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

در این گزارش؛ شورشیان مسلح، عامل مرگ بیش از ۷۷ درصد و نیروهای دولتی و نظامیان بین‌المللی نیز مسئول جان‌باختن ۱۴ درصد از غیرنظامیان معرفی شده‌اند.

یوناما در گزارش خود گفته است بمب‌های کنار جاده‌ای و حمله‌های انتحاری از عوامل عمده جان‌باختن این تعداد از غیرنظامیان بوده است.

جان کوبیس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است "برای سازمان جای ناخرسندی است که به‌رغم تأکیدها و درخواست‌های مکرر، خشونت‌های مرگبار علیه غیرنظامیان افزایش یافته است."

وی از طالبان و دیگر طرف‌های دیگر خواسته است تا قوانین جنگی را برای کاهش تلفات غیرنظامیان رعایت کنند.

 

Share