Share

سقوط ریال و افزایش قیمت‌ها سطح واقعی دستمزدها را کاهش داده، تشکل‌های کارگری خواستار بازنگری در حداقل دستمزد شده‌اند. دولت اما هنوز پاسخی به این خواست نداده است.

نوشته کارگران در برابر ساختمان وزارت کار- عکس- آرشیو

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران شنبه ۲۴ شهریور پاسخ روشنی به زمان اجرای بسته افزایش حقوق نداد. او تنها به این نکته بسنده کرد که «ترمیم یک بخش نباید به زیان یک بخش دیگر باشد».

او گفت به همین دلیل دولت همچنان در حال بررسی مسئله است تا «اقدامات سنجیده و درست باشد».

خبرگزاری‌های ایران پیش‌تر از افزایش ۵ درصدی حقوق کارکنان دولت خبر داده بودند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ایران ۲۰ شهریور گفته بود که دولت یک بسته برای افزایش حقوق کارکنان تدوین کرده است.

به گفته او بر اساس این بسته پیشنهادی «حقوق تمام کارمندان دولت در جهت تقویت معیشت و قدرت خرید آن‌ها اصلاح می‌شود».

این نماینده مجلس گفته بود که افزایش نرخ ارز باعث کاهش ۶۰ درصدی قدرت خرید کارکنان دولت شده است.

در پیوند با همین موضوع تشکل‌های کارگری نیز خواستار بازنگری در «حداقل دستمزد» شده‌اند. این درخواست اما از سوی شورای عالی کار رد شده است.

انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است که حمایت نقدی و کالایی از خانواده‌های «آسیب‌پذیر» جایگزین افزایش دستمزد خواهد شد.

این در حالی است که ارزش ریالی بسته‌های حمایتی دولت از «اقشار آسیب‌پذیر» ۳۵ هزار تا ۱۵۰ هزار تومان اعلام شده است.

دولت جمهوری اسلامی قرار است که توزیع کارت کالاها یا همان کوپن الکترونیک را باردیگر اجرایی کند. مجلس شورای اسلامی توزیع کوپن الکترونیک را تصویب کرده است.

علاوه بر این بندپی گفته که دولت یک بسته حمایتی ویژه برای پنج دهک درآمدی نخست دارد. ارزش و چگونگی توزیع این بسته حمایتی اعلام نشده است.

افزایش نرخ ارز از نیمه دوم سال گذشته و تداوم آن در سال‌ جاری، سطح واقعی دستمزدها در ایران را بیش از ۶۰ درصد کاهش داده است.

به گفته فعالان کارگری، کارگران ۷۰ درصد از درآمد خود را برای مواد غذایی هزینه می‌کنند.


در همین زمینه:

اقتصاد ایران: قدرت خرید کارگران کاهش یافت، موج بیکاری در راه است

Share