Share

شش مرد پناهجو که قرار بود از اتریش اخراج شوند، دست به خودسوزی زدند. یکی از آنها ایرانی بود. سفارت ایران در وین با ابراز تاسف از خودسوزی این پناهجویان خواستار بررسی فوری ‌وضعیت آسیب‌دیدگان شده است.

تصوری از سلول پناهجویانی که خودسوزی کردند

جمعه ۱۴ سپتامبر/۲۳ شهریور ساعت ۱۰:۳۰ به وقت محلی، زنگ اعلام خظر آتش‌سوزی در منطقه هرنالسر در وین به صدا در آمد و زمانی که ماموران به محل رسیدند، با پیکر بی‌حرکت یکی از پناهجویان در مقابل در سلول مواجه شدند. ۴۰ نفر دیگر هم گرفتار آتش شده بودند و ۱۴ نفر از جمله ماموران پلیس به علت استنشاق دود مسموم شدند.

بعد از خاموش کردن آتش، ماموران توانستند پنج پناهجوی دیگر را نجات بدهند.گفته می‌شود که این پناهجویان که در آستانه اخراج قرار داشتند، در سلول خود آتش روشن کرده‌اند و دود این آتش به ده‌ها نفر آسیب زده‌است. این پناهجویان جمعه شب، ۱۴ سپتامبر در شرایط اورژانسی به بیمارستانی محلی منتقل شدند.

یادداشتی حاکی از تصمیم این افراد برای خودکشی با امضای همه آنها کشف شده است. سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین در بیانیه‌ای نوشته که «در حال پیگیری آخرین وضعیت این ایرانی پناهجو با نهادها و مسئولان ذی‌ربط اتریشی است.»

روزنامه‌های اتریشی گزارش داده‌اند که چهار نفر از این پناهجویان افغان و یک نفر ایرانی بوده و همگی بین ۱۹ تا ۳۳ سال سن داشته‌اند. در یادداشتی که از آنها کشف شده، نوشته‌اند که «ترجیح می‌دهیم در اتریش بمیریم تا به کشورمان بازگردیم.»

پیش از این هم در این کمپ پناهجویی پناهجویان برای توقف اخراج دست به اقدامات مشابهی زده بودند. اعتصاب غذا و خودکشی تاکنون چندین بار در این کمپ اتفاق افتاده است.

اتریش اخیرا مجموعه‌ای از اقدامات را برای کنترل پناهجویی اجرا کرده است، از جمله محروم کردن پناهجویان از شرکت در طرح‌های کارآموزی.

Share