Share

جمعی از دانشجویان دانشگاه پیام نور مریوان مراسم سالروز بمباران شیمیایی شهر کردنشین حلبچه را توسط حکومت صدام حسین، رئیس جمهور سابق عراق در این دانشگاه برگزار کردند.

بنا به گزارش‌های دریافتی، روز سه‌شنبه ۲۳ اسفندماه این دانشجویان با وجود مخالفت مسئولان این دانشگاه، یاد کشته‌شدگان شهر حلبچه را گرامی داشتند.

این دسته از دانشجویان دانشگاه پیام نور با صدور بیانیه‌ای خواستار مجازات عاملان بمباران شیمیایی شهر حلبچه شدند.

این مراسم در حالی برگزار شد که پیشتر مسئولان دانشگاه تبریز از مراسم مشابهی در این دانشگاه جلوگیری کرده بودند.

این مراسم در حالی برگزار شد که پیشتر مسئولان دانشگاه تبریز از مراسم مشابهی در این دانشگاه جلوگیری کرده بودند

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، روز ۱۱ اسفندماه در پی عدم صدور مجوز برگزاری مراسم یادمان سالانه بمباران شیمیایی حلبچه از سوی مسئولان دانشگاه تبریز تعدادی از دانشجویان کرد این دانشگاه در اعتراض به این فشارها دست به تحصن اعتراضی در محوطه این دانشگاه زدند.

یک فعال دانشجویی به این کمپین گفت: "بعد از اینکه امور فرهنگی دانشگاه به دانشجویان کرد این دانشگاه مجوز برگزاری مراسم را صادر نکرد، در کمال تعجب روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه بسیج دانشجویی این دانشگاه با نصب پلاکارد در محوطه این دانشگاه اعلام کرده است که مراسم امسال از سوی بسیج دانشگاه فردا در دانشگاه برگزاری می‌شود."

بر اثر بمباران شیمیایی حکومت صدام حسین در شانزدهم مارس ۱۹۸۸ بیش از پنج‌هزار نفر در شهر حلبچه واقع در استان سلیمانیه‌ کردستان عراق کشته شدند.

گازهای سمی به‌کار رفته از سوی دولت عراق در حلبچه، گاز خردل، سارین، تابون و وی‌اکس بود که گفته می‌شود از سوی برخی دولت‌های غربی به حکومت عراق تحویل داده شده بود.

هر سال در ده‌ها کشور جهان یادمان سالانه بمباران شیمیایی حلبچه برگزار می‌شود.

خدر کریم، شهردار شهر حلبچه در گفت‌وگو‌ با رسانه‌ها از برگزاری این مراسم در نزدیک به صد کشور جهان خبر داده است.
 

Share