Share

وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان اعلام کرد ۲۲ نفر از وابستگان به سپاه پاسداران ایران در این کشور بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان امروز، چهارشنبه ۲۴ اسفند‌ماه (۱۴ مارس) در بیانیه‌ای خبر داد ۲۲ نفر مظنون به جاسوسی برای ایران دستگیر شدند.

بنا به این بیانیه افراد دستگیرشده به همکاری با سپاه پاسداران ایران و طرح حمله به سفارتخانه‌های اسرائیل و آمریکا در باکو، پایتخت آذربایجان، متهم شده‌اند.

پیش از این در روز ۲۵ بهمن‌ماه (۱۴ فوریه) سه ایرانی به اتهام سه انفجار در مرکز بانکوک پایتخت تایلند دستگیر شده‌ بودند. مقام‌های پلیس تایلند آن‌ها را به تدارک اقدامات تروریستی علیه سفارت اسرائیل متهم کرده بودند.

انفجارهای بانکوک یک روز پس از دو بمب‌گذاری علیه سفارتخانه‌های اسرائیل در هند و گرجستان روی داد که دولت اسرائیل، ایران و حزب‌الله لبنان را به دست داشتن در آن‌ها متهم نمود.

جمهوری اسلامی ایران دست داشتن در هر دو اقدام تروریستی را رد کرد.

وزارت امنیت ملی آذربایجان از فردی به‌نام اکبر پاک‌روش، افسر سپاه پاسداران ایران و شخص دیگری به‌نام وحید یاد کرده که پول و تجهیزات یادشده را در اختیار این افراد قرار داده‌اند

وزارت امنیت ملی آذربایجان در بیانیه خود نوشته است افراد بازداشت‌شده قصد "انجام عملیات تروریستی علیه دیپلمات‌ها و سفارتخانه‌های آمریکا، اسرائیل و چند کشور دیگر" را داشته‌اند.

بیانیه همچنین افزوده است که متهمان از سال ۱۹۹۹ در اردوگاه‌های نظامی ایران افزون بر آموزش نظامی، آموزش جاسوسی نیز دیده‌اند تا به جمع‌آوری اطلاعات از سفارتخانه‌های خارجی، سازمان‌‌ها و شرکت‌هایی که در باکو دفتر دارند، اقدام کنند.

وزارت امنیت ملی آذربایجان اشاره‌ای به جزئیات دستگیری این افراد نکرده و تنها گفته است از آنان "سلاح، مواد منفجره و ابزار جاسوسی" به‌دست آمده است.

این بیانیه همچنین از فردی به‌نام اکبر پاک‌روش، افسر سپاه پاسداران ایران و شخص دیگری به‌نام وحید یاد کرده که پول و تجهیزات یادشده را در اختیار این افراد قرار داده‌اند.

بیانیه می‌افزاید دیدارهای افسر سپاه و افراد مزبور در دمشق و مسکو انجام می‌شد.

وزارت امنیت ملی آذربایجان همچنین گفته است این گروه فعالیت‌های جاسوسی خود را در "آژانس یهودی سوهنوت، چند نهاد آموزشی، رستوران‌های اغذیه‌فروشی آمریکایی، پریتیش پترولیوم آدربایجان و چند نهاد دیگر" آغاز کرده بودند.

این افراد چند شهروند آذربایجانی و گرجستانی را با مبالغ هنگفت به همکاری گرفته بودند.

این رویداد در حالی رخ داده است که روابط ایران و جمهوری آذربایجان در ماه‌های اخیر تنش‌آمیز بوده است.

ماه گذشته جمهوری آذربایجان افرادی را دستگیر کرد که به‌گفته مقام‌های آذربایجانی قصد عملیات تروریستی در باکو را داشتند و با جمهوری اسلامی در ارتباط بودند.

از سوی دیگر ایران آذربایجان را به همکاری با "سرویس‌های جاسوسی اسرائیل" در ترور دانشمندان هسته‌ای ایرانی متهم کرد اما آذربایجان این اتهام را رد نمود.

این‌همه در حالی است که روز گذشته محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران در دیدار با صفر ابی‌اف، وزیر دفاع آذربایجان در تهران روابط دو کشور را روابطی عمیق و برادرانه توصیف کرد و گفت:‌ "این روابط هیچ‌گاه تحت تأثیر حوادث مقطعی قرار نخواهد گرفت."

 

Share