Share

ایمیل‌های خصوصی بشار اسد و همسرش اسماء نشان می‌دهند که رهبر سوریه از ایران مشاوره می‌گرفته و گوش به‌فرمان تهران بوده است.

روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، روز گذشته ۲۴ اسفندماه (۱۴ مارس) از مکاتبات خصوصی بشار اسد رهبر سوریه و اسماء همسرش پرده برداشت.

به گزارش گاردین یک هکر مخالف حکومت سوریه که نامش فاش نشده است، بیش از سه هزار ایمیل شخصی بشار اسد را که به ماه‌های ژوئن تا فوریه ۲۰۱۱ مربوط می‌شوند در اختیار این روزنامه قرار داده و پس از بررسی‌های لازم درستی آن‌ها ثابت شده است.

بر پایه این ایمیل‌ها کمی پیش از سخنرانی بشار اسد در ماه دسامبر مشاور رسانه‌ای وی فهرستی از موضوعاتی که باید در سخنرانی مطرح شوند به او ارائه داده است که این موضوعات با "مشورت برخی از مقام‌های بلندپایه و مشاور سیاسی و رسانه‌ای سفارت ایران" تعیین شده‌اند.

مشاور اسد گفته است: "فکر می‌کنم سخنرانی باید قاطع و خشن باشد برای اینکه مردم می‌خواهند رئیس جمهوری قوی را ببینند که از کشور دفاع می‌کند."

وی همچنین گفته است اسد در سخنرانی خود باید از "کشورهای دوست" قدردانی کند.

بر پایه این ایمیل‌ها موضوع سخنرانی بشار اسد در ماه دسامبر با مشورت برخی از مقام‌های بلندپایه و مشاور سیاسی و رسانه‌ای سفارت ایران تعیین شده‌ بود

جمهوری اسلامی ایران نزدیک‌ترین کشور منطقه به حکومت بشار اسد است. در طول یک سال اعتراضات مردمی در این کشور بارها کشورهای غربی ایران را متهم به همکاری با حکومت سوریه در سرکوب مخالفان کرده‌اند.

همچنین این ایمیل‌ها از تماس پی‌درپی رهبر سوریه با فردی به‌نام خالد الاحمد، از افراد وابسته به حزب‌الله لبنان، پرده برمی‌دارند که در سرکوب شهرهای حمص و ادلیب مشاور حکومت سوریه بوده است.

این فرد وابسته به حزب‌الله لبنان به بشار اسد توصیه کرده است که نیروهای امنیتی سوریه اطراف این دو شهر را محاصره کنند.

در این ایمیل‌ها همچنین مشاور اسد توصیه کرده است که "اطلاعات بیشتری از توانایی‌های نظامی ما منتشر شوند" تا مردم را قانع سازد که حکومت آماده رهبری یک عملیات نظامی است.

این ایمیل‌ها همچنین نشان می‌دهند که ظاهرأ بشار اسد وعده‌های خود مبنی بر اصلاحات و ایجاد فضای باز سیاسی را به تمسخر گرفته است.

در ماه ژوئیه گذشته بشار اسد در پاسخ به نوشته همسرش که گفته بود از ساعت پنج بعد از ظهر آزاد خواهد بود، با کنایه نوشته است: "این بهترین رفرمی است که کشور خوابش را می‌دید. آن را به‌جای قوانین آشغال در مورد آزادی احزاب، انتخابات، رسانه‌ها و… به‌اجرا می‌گذاریم."

ایمیل‌ها نشان می‌دهند که رئیس جمهور سوریه با جزئیات کامل از حضور "غیرقانونی" روزنامه‌نگاران خارجی در محله باب‌عمرو شهر حمص اطلاع داشته است.

یکی از این سه هزار ایمیل مربوط به یکی از دختران امیر قطر می شود که در آن ادعا شده بشار اسد به همراه خانواده اش ۳۰ ژانویه مدتی از سوریه خارج شده و وی به آن‌ها پیشنهاد پناهندگی سیاسی در دوحه را کرده است.

این مکاتبات همچنین نشان می‌دهند که اسماء، همسر بریتانیایی‌تبار بشار اسد در مدتی که مخالفان سرکوب می‌شدند در لندن و پاریس به خرید جواهرات و تجملات می‌پرداخته است.

اسماء در ایمیلی به تاریخ ماه دسامبر با اشاره به اعتراضات در کشور، به همسرش نوشته است: "اگر ما محکم و قوی با هم باشیم، با هم بر آن پیروز خواهیم شد."

روزنامه گاردین اعلام کرده است که تمامی تلاش خود را برای اثبات درستی این ایمیل‌ها و مضامین آن به‌خرج داده و با ده‌ها نفر که ایمیل‌های آنان در این اسناد موجود است تماس گرفته است.

گاردین گفته است: "این بررسی‌ها درستی این ایمیل‌ها را ثابت می‌کنند اما امکان بررسی تک‌تک آن‌ها مقدور نبود."

 

Share