Share

کسری نوری، یکی از دراویش گنابادی که به تازگی از زندان آزاد شده بود، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند، بار دیگر از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد.

به گزارش تارنمای مجذوبان نور، پایگاه اطلاع‌رسانی نزدیک به دراویش گنابادی، کسری نوری در منزل شخصی‌اش و به خاطر آنچه "مصاحبه با رادیوهای بیگانه" عنوان شده دستگیر شده است.

وی پس از ۴۶ روز حبس در بازداشتگاه اداره اطلاعات و زندان مرکزی شیراز روز هفتم اسفند ماه با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

  

کسری نوری پس از آزادی از زندان در مصاحبه‌ای با رادیو فردا از وضعیت بازداشتگاه های نیروی انتظامی و برخورد های ماموران و بازجویان با زندانی‌ها انتقاد کرده بود

کسری نوری پس از آزادی از زندان در مصاحبه‌ای با رادیو فردا از وضعیت بازداشتگاه های نیروی انتظامی و برخورد های ماموران و بازجویان با زندانی‌ها انتقاد کرده بود.

بر اساس این گزارش ماموران امنیتی بیش از یک ساعت و نیم منزل آقای نوری را تفتیش کرده‌اند.
دادگاه انقلاب دوشنبه هفته جاری، چهار نفر از دروایش گنابادی را به شش ماه حبس تعلیقی به مدت دو سال محکوم کرده بود.

 

رضا قوامی، حسین فرجی، نعمت حیدری و عبدالرضا دائمی که از دراویش گنابادی ساکن شهرستان پلدختر استان لرستان هستند به "فعالیت تبلیغی علیه نظام به دلیل شرکت در مجالس عبادی دراویش گنابادی" متهم شده‌اند.

 

این افراد سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و مدتی را در حبس بودند.
دادگاه انقلاب همچنین هفت نفر دیگر از دراویش گنابادی استان لرستان را که به همین اتهام بازداشت شده بودند، تبرئه کرده است.

 

در سال‌های اخیر دراویش گنابادی از سوی مأموران امنیتی جمهوری اسلامی «تحت فشار و محدودیت» قرار دارند و شمار زیادی از آن‌ها بازداشت و به حبس محکوم شده‌اند.

 

در بهمن ماه سال ۱۳۸۴ حسینیه دراویش گنابادی در شهر قم هدف حمله قرارگرفت و تخریب شد و عده‌ای از دراویش بازداشت و محاکمه شدند. ماموران دولتی در آبان سال ١٣٨۶ نیز حسینیه دروایش گنابادی در شهر بروجرد را تخریب کردند. سالن اجتماعات دراویش نعمت‌اللهی اصفهان نیز بهمن ١٣٨٧ تخریب شد.

 

رسانه‌های رسمی ایران چند سالی است که بنا به دستور شورای عالی امنیت ملی این کشور از پوشش دادن اخبار دراویش گنابادی منع شده‌اند.

 

پیشینه دراویش گنابادی به شاه نعمت‌الله ولی، عارف قرن نهم هجری که هم‌اکنون آرامگاهش در شهر ماهان در نزدیکی کرمان است، بر می‌گردد.

Share