Share

جلسه شورای امنیت به تخریب روستایی در کرانه باختری اختصاص داشت که سفیر آمریکا در سازمان ملل فعالیت‌های ایران در خاورمیانه را مطرح کرد و سبب شد که این نشست بدون سخنرانی نمایندگان اسرائیل و فلسطین به پایان برسد. نیکی هیلی گفت هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران منبع بی‌ثباتی نیست و با این وجود بخش اصلی گفت‌وگوها در شورای امنیت به جای ایران به اسرائیل اختصاص دارد. بعد از اتمام نشست شورای امنیت، هیلی اعلام کرد که تمرکز اصلی آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل ایران خواهد بود.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل (عکس: آرشیو)

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل بامداد جمعه ۳۰ شهریور در اعتراض به موضوع نشست شورای امنیت که به تخریب روستایی در کرانه باختری اختصاص داشت، از جمهوری اسلامی به عنوان یک حکومت قانون‌گریز نام برد و گفت:

«رژیم ایران از دیکتاتورهایی حمایت کرده که علیه مردم خودشان از گاز شیمیایی استفاده کرده‌اند. تهران به سیتزه‌جویان موشک می‌دهد، به جنگجویان و تروریست‌های خارجی منابع می‌دهد و علیه منافع و سیاست‌های شورای امنیت فعالیت دارد. در سراسر خاورمیانه، جمهوری اسلامی ایران حاکمیت همسایگان خود را به خطر می‌اندازد. در لبنان، سوریه و یمن به طور کامل به حاکمیت آنها بی‌توجه است.»

هیلی به نفوذ ایران در عراق هم اشاره کرد:

«در ماه‌های اخیر تجاوزات ایران افزایش یافته و به طور آشکار نیروهای نیابتی با پول، آموزش و تجهیزاتی که تهران برای آن‌ها تهیه کرده در عراق فعالیت می‌کنند.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل تهران را متهم کرد که خواهان تضعیف دولت مرکزی عراق است.

سخنرانی نیکی هیلی سبب شد که جلسه شورای امنیت بدون سخنرانی نمایندگان اسرائیل و فلسطین بی‌نتیجه بماند.

۲۶ سپتامبر/۳ مهر مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود. بعد از پایان جلسه شورای امنیت، نیکی هیلی در جمع خبرنگاران درباره احتمال دیدار روحانی با ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت:

«اگر رئیس جمهوری اسلامی درخواستی برای دیدار با رئیس جمهور آمریکا بدهد، این ترامپ خواهد بود که تصمیم‌گیرنده است.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین گفت که تمرکز اصلی دولت ترامپ در مجمع عمومی بر ایران و گسترش سلاح‌های کشتار جمعی خواهد بود.

دولت آمریکا خواهان مذاکره با ایران بر سر برنامه موشکی سپاه و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی برای دستیابی به پیمانی فراگیرتر از برجام است. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اما هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده.

بیشتر بخوانید:

ظریف: آمریکا پیمان‌هایش را هم زیر پا می‌گذارد

Share