Share

کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی طرح «بررسی ساختار مهریه» را به منظور کاهش زندانیان محکوم به پرداخت مهریه، در دستور کار قرار دارد.

افزایش قیمت سکه، شمار زندانیان مهریه را افزایش داده است.

مسعود رضایی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ایران جمعه ۳۰ شهریور گفت که این کمیسیون طرح «ساختار مهریه» را بررسی می‌کند. او جزئیات بیشتری از این طرح را بیان نکرد.

این طرح پس از آن در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شد که سخنگوی قوه قضائیه و مدیرعامل ستاد دیه ایران از افزایش شمار زندانیان بدهکار مهریه خبر دادند.

اسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه ۱۳ شهریور از جلسات مشترک این ستاد با فراکسیون زنان مجلس به منظور آنچه که به روز کردن معیار ۱۱۰ سکه برای محکومان مهریه خواند، خبر داد.

دستگاه قضایی و مجلس شورای اسلامی ایران در سال ۱۳۹۱ معیار پرداخت مهریه را ۱۱۰ سکه تعیین کرد. بر اساس این قانون پرداخت مهریه تا ۱۱۰ سکه الزامی و بیش از آن مشروط به استطاعت مالی مردان است.

حال افزایش قیمت سکه به بیش از چهار برابر ارزش آن در سال ۱۳۹۱، پرداخت مهریه برای محکومان را سخت‌ و گاه نیز ناممکن کرده است، به گونه‌ای که مقام‌های قضایی ایران از افزایش دو برابری ورودی به زندان‌ها در شهرهای مختلف خبر می‌دهند.

به گفته مدیرعامل ستاد دیه، پس از افزایش قیمت سکه برخی از محکومان به پرداخت آن توانایی پرداخت ۱۰ سکه را نیز ندارند.

قیمت سکه از یک میلیون و ۳۲۵ هزار تومان در پایان سال ۱۳۹۱ به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در سالجاری رسیده و پیش‌بینی می‌شود که همچنان افزایش یابد.

«تغییر ساختار مهریه ضروری است»

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی قانون فعلی مهریه را «ناکارآمد» و «ظلم به مردان» خواند و خواستار تغییر آن بر اساس شرایط روز و « متناسب با وضعیت زنان در جامعه امروزی» شد.

رضایی «تقسیم اموالی که زن و شوهر پس از ازدواج به دست می‌آورند» را «بهترین جایگزین» برای قانون فعلی مهریه دانست و گفت: در صورت اجرای این پیشنهاد «سهم زوجین سهل الوصول‌تر بوده و مشکلات قضائی و دادگاهی این مساله نیز به صورت کامل حل و زندان‌ها از حضور زندانیان مهریه خلوت می شود».

پییش از این نیز فاطمه ذوالقدر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفته بود که این کمیسیون طرح کاهش تعداد سکه معیار مهریه را در دستور کار دارد.

به گفته او افزایش قیمت سکه موجب شده تا عده‌ای از محکومان برای فرار از پرداخت مهریه «به دنبال خروج از کشور باشند».

ستاد دیه جمهوری اسلامی مرداد سال جاری شمار زندانیان محکوم به پرداخت مهریه را ۳ هزار و ۶۰۰ تن اعلام کرد. با این حال طی یک ماه گذشته مقام‌های قضایی استانی به رسانه‌ها گفته‌اند که شمار زندانیان مهریه در شهرهای مختلف از ۳۰ درصد تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.


در همین زمینه:

مجلس و بحران مهریه: پرداخت سکه به قیمت روز عقد یا کاهش معیار؟

Share