Share

مراسم مذهبی تاسوعا و عاشورا در اهواز و سوسنگرد به فرصتی برای اعتراض مردمی تبدیل شد. یک هیئت عزاداری در اهواز جاده را مسدود کردند و خواندند: «کربلا همینجاست/ ما آب نداریم». در سوسنگرد هم عده‌ای از عزاداران بازداشت شده‌اند.

چهارشنبه ۲۸ شهریور: سوسنگرد

منابع خبری از بازداشت شماری از شهروندان در سوسنگرد خبر می‌دهند. دستگیر شدگان در مراسم «عزاداری تاسوعا»/ ۲۸ شهریور با خواندن یک نوحه عربی به سیاست‌های جمهوری اسلامی معترض شده بودند.

در ویدئویی که کانال تلگرامی خاک‌زدگان منتشر کرده، یک گروه از عزاداران شعار می‌دهند:«بِسْم الدین باگونه الحرامیه» که به معنای «به نام دین دزدان ثروت ما را چپاول کردند»، است.

ویدئویی از این اعتراض را در ادامه ببینید:

شبکه خبری فعالان حقوق بشر، هرانا، پنجشنبه ۲۹ مرداد از دستگیری شماری از این معترضان خبر داد. برپایه این گزارش بازداشت‌شدگان «به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند». هویت دو تن از بازداشت شدگان  احمد سویدى  و فایز عفراوى اعلام شده است.

به گفته یک منبع مطلع این افراد پس از آن دستگیر شدند که شهروندان سوسنگرد طی روزهای گذشته و در مراسم عزاداری محرم در اعتراض به سیاست‌های نظام و وضعیت اقتصادی شعار سردادند.

در خبر دیگری نیز یک ویدئو از یک هیئت عزاداری در روز عاشورا / ۲۹ شهریور منتشر شده که مسیر ترانزیتی لردگان به اهواز را مسدود کرده‌ و نوحه‌خوان این گروه می‌خواند: «کربلا همینجاست/ ما آب نداریم/ نینوا همینجاست/ ما آب نداریم».

ویدئویی از این اعتراض را در ادامه ببینید:

خوزستان طی ماه‌های گذشته شاهد اعتراض‌های گسترده علیه سیاست‌های تبعیض‌آمیز جمهوری اسلامی در خصوص عرب‌های اهوازی، فقر و  بحران کم‌آبی  بوده است.

منابع خبری نزدیک به فعالان عرب در ایران پیشتر از بازداشت صدها تن از معترضان در شهرهای مختلف خوزستان طی ماه‌های گذشته خبر داده بودند.


در همین زمینه:

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share