Share

تاجیکستان پروژه ساخت یک خط آهن که این کشور را از طریق افغانستان به ترکمنستان متصل می‌کند، معلق کرد. ترکمنستان نسبت به این تصمیم ابراز شگفتی کرده و آن را غیرقابل فهم خوانده است.

راه آهن ترکمنستان ـ افغانستان که قرار بود به تاجیکستان نیز کشیده شود ـ عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، وزارت خارجه ترکمنستان شنبه ۲۲ سپتامبر / ۳۱ شهریور به تاجیکستان رسماً اعلام کرد که اظهارنظر سفیر آن کشور در ازبکستان در مورد لغو پروژه خط آهن را «نمی‌فهمد».

امام صادق عاشوربای زاده، سفیر تاجیکستان در ازبکستان هفته گذشته گفته بود که دوشنبه ساخت خط آهن متصل‌کننده تاجیکستان به ترکمنستان از طریق افغانستان را تا مدت نامحدودی به حالت تعلیق درمی‌آورد. او گفته بود این طرح دیگر قابل اجرا نیست زیرا تاجیکستان به بهبود روابط با همسایه‌اش ازبکستان دست زده است.

پس از مرگ اسلام کریمف، رئیس‌جمهوری پیشین و مادام‌العمر ازبکستان، روابط این کشور با تاجیکستان به سرعت بهبود یافت.

پیش از این ناظران هشدار داده بودند که عشق‌آباد نگران است تکمیل خط آهن «دوشنبه ـ تاشکند» ــ که پایتخت تاجیکستان را به ازبکستان وصل می‌کند ــ و همچنین پیوستن تاجیکستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، به منزوی شدن این کشور بینجامد.

ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان هر سه با شمال افغانستان مرز مشترک دارند.

خط آهنی که ترکمنستان و افغانستان را به یکدیگر پیوند می‌دهد، ۲۰۱۶ افتتاح شد. ترکمنستان امیدوار بود این خط آهن ۸۸ کیلومتری به تاجیکستان، قرقیزستان و حتی چین کشیده شود.

Share