Share

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در جریان تازه‌ترین نشست خبری خود اعلام کرد ولی‌الله سیف، رئیس پیشین بانک مرکزی ممنوع الخروج است و پرونده‌اش در حال رسیدگی.

ولی‌الله سیف، رئیس پیشین بانک مرکزی

اژه‎‌ای گفت:

«یک بار از وی تحقیق شده و اگر لازم باشد بار بعدی هم تحقیق می شود و پرونده هم در حال رسیدگی است زیرا متهمان دیگری از کارمندان بانک مرکزی و غیر بانک مرکزی دارد و پرونده در حال تحقیقات است و این فرد ممنوع الخروج است.»

سیف در حالی ممنوع الخروج شده که وزارت خزانه‌داری آمریکا نام سیف را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده و به این ترتیب چاره‌ای جز ماندن در ایران ندارد.

پیش از این، ۱۴ مردادماه نیز ۲۰ نماینده مجلس در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه از او خواستند تا ولی‌الله سیف، رییس سابق بانک مرکزی را ممنوع الخروج کند.

اکنون سخنگوی قوه‌ قضائیه درحالی از ممنوع‌الخروجی سیف خبر می‌دهد که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی هفته گذشته در حکمی او را به عنوان مشاور رییس جمهوری در امور پولی و بانکی منصوب کرد.

۳ مرداد سال جاری به پیشنهاد مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، ولی‌الله سیف از ریاست کل بانک مرکزی ایران برکنار شد و کرسی خود را به عبدالناصر همتی تحویل داد. سیف در جریان عدم بازپرداخت سپرده‌های مردم توسط موسسات مالی و اعتباری که از بانک مرکزی مجوز گرفته بودند مورد انتقاد قرار گرفت. با سقوط ارزش ریال در برابر دلار آمریکا، انتقادات از او بالا گرفت تا آن حد که گروهی از نمایندگان مجلس او را به خیانت متهم کردند.

پس از برکناری سیف، احمد عراقچی، معاون پیشین ارزی سابق بانک مرکزی نیز بازداشت شد. اواسط مرداد ماه امسال محسنی‌ اژه‌ای اعلام کرد احمد عراقچی به دنبال رسیدگی به پرونده «اخلالگران در نظام پولی و ارزی کشور» بازداشت شده است.

Share