Share

گروه دولت اسلامی (داعش) با انتشار ویدیویی که تاریخ و محل ضبط آن مشخص نیست، مسئولیت حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز را به عهده گرفت. پیش از این، گروه الاحوازیه با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حمله تروریستی را پس گرفته بود.

تصویر یکی از سه نفری که ادعا می‌کنند می‌خواهند به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز حمله کنند. فردِ در تصویر به فارسی صحبت می‌کند (عکس: ویدیوی منتشر شده در سایت اعماق)

گروه دولت اسلامی (داعش) ویدیویی در سایت اعماق و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده. در این ویدیو سه نفر که اونیفورم شبیه به اونیفورم نظامیان ایران را پوشیده‌اند در خودرویی نشسته‌اند. خودرو در حال حرکت است. مکان و تاریخ ضبط ویدیو مشخص نیست. دو نفر اول به زبان عربی صحبت می‌کنند و نفر سوم به فارسی. دو نفر اول، به عربی خدا را شکر می‌کنند که «نعمت جهاد» را نصیبشان کرده است. نفر سوم به فارسی می‌گوید که «عملیاتی قوی» برای هدف قرار دادن «سپاهی‌ها» در راه است. او می‌گوید «آنها کافرند و ما مسلمانیم.»

«جنبش مقاومت ملی الاحواز» ابتدا مسئولیت حمله به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز را به عهده گرفته بود. ساعتی بعد گروه دولت اسلامی (داعش) هم مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. اما بعد «الاحواز» با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را پس گرفت. الاحواز در این بیانیه که در شبکه‌های اجتماعی از جمله در فیسبوک هم منتشر شده ادعا می‌کند که حادثه اهواز ساخته و پرداخته «دستگاه‌های امنیتی» جمهوری اسلامی است. این گروه جمهوری اسلامی را متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله گروه القاعده و همکاری با داعش در سوریه و عراق می‌کند.

حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز بعد از حمله همزمان ۱۷ خرداد داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از مرگبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر بوده است. در این حمله ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند. رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که غیرنظامیان از جمله دست‌کم یک کودک هم در میان قربانیان حادثه هستند. چهار مهاجم این حمله تروریستی نیز کشته شدند. سه تن در محل حادثه و یکی پس از درگیری. تصاویر منتسب به جنازه دو تن از مهاجمان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

سپاه پاسداران یکشنبه یکم مهر با انتشار اطلاعیه‌ای به «آحاد ملت ایران» اطمینان داده بود که «برای تعقیب و مجازات سخت جنایتکاران در جغرافیای منطقه و فراتر از آن، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.»

مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران در واکنش به حمله به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز وعده «پاسخی کوبنده» داده‌اند. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی پیش از ترک تهران به مقصد نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، آمریکا را به دخالت در حمله تروریستی اهواز متهم کرد و گفت که واشنگتن در صدد ایجاد ناامنی در ایران است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل اتهامات مسئولان ارشد ایرانی را رد کرده و از آن‌ها خواسته است برای درک دلایل این واقعه، نگاه دقیق‌تری به عملکرد خود بیندازند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز توصیه کرده که ایران «به جای ایجاد ناامنی در سایر نقاط، برای تامین امنیت مردم کشور خود تلاش کند.»

وزارت خارجه ایران، شامگاه شنبه سفیران هلند و دانمارک و همچنین کاردار بریتانیا و  روز یکشنبه نیز کاردار امارات متحده عربی در تهران در را به نشانه اعتراض به حضور نیروهای حامی حمله به اهواز در خاک این کشورها احضار کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در پیامی که درباره این حمله صادر کرده، متحدان آمریکا در منطقه را مسئول دانسته است.

 بیشتر بخوانید:

واکنش‌‌های تهران و واشنگتن به حمله تروریستی اهواز

 

Share