Share

مراسم تشییع جنازه کشته‌شدگان حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح ایران، در اهواز برگزار شد. حمله ۳۱ شهریور، خونبارترین حمله تروریستی در خاک ایران در ۱۰ سال گذشته بوده است. جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران اعلام کرد که پاسخ سپاه به این حمله «ویرانگر و نابودکننده» است. وزیر دفاع هم وعده به انتقام‌جویی داد. وزیر اطلاعات از بازداشت عده‌ای خبر داد.

دوشنبه ۲ مهر، اهواز: مراسم تشییع کشته‌شدگان حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح

دوشنبه ۲ مهر هزاران نفر از اهالی اهواز در مسجد ثارالله در چهارراه طالقانی برای تشییع کشته‌شدگان حادثه تروریستی ۳۱ شهریور گرد آمدند. در این مراسم نمایندگان رهبری، وزیر اطلاعات، وزیر بهداشت، وزیر دفاع، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده ولی فقیه در خوزستان، استاندار خوزستان، وزیر بهداشت به همراه وزیران دفاع و دادگستری و جمعی دیگر از مسولان کشوری و لشکری حضور داشتند. گروهی از عشایر عرب استان خوزستان تصاویری از کشته‌شدگان حمله تروریستی شنبه گذشته را به دست گرفته بودند.

مراسم تشییع کشته‌شدگان از چهارراه طالقانی آغاز شد و در خیابان نادری و زند ادامه یافت. این مراسم حال و هوای عزاداری عرب‌های استان خوزستان را داشت. یکی از کشته‌شدگان حسین منجزی، از روستای بدیل  بخش عقیلی شهرستان گتوند بود که در جنگ ایران و عراق پای خود را از دست داده و با صندلی چرخدار در مراسم رژه شرکت کرده و هنگام حمله نتوانسته بود سرپناهی پیدا کند و در اثر اصابت گلوله کشته شده بود.

سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در سخنانی ایالات متحده آمریکا را به تفرقه‌افکنی بین ایران و عراق و اجرای همان «نسخه» در خاک ایران متهم کرد و پای عربستان سعودی را هم در میان آورد و گفت:

«قول می‌دهیم واکنش‌مان به این ماجرا پشیمان‌کننده، ویران‌گر و نابودکننده باشد. این ماجرا خاتمه نخواهد داشت. به همه کسانی که پشت این ماجرا هستند اخطار می‌دهیم. شما می‌دانید ما هم می‌دانیم، انتقام خواهیم گرفت.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی نیز یکشنبه (یکم مهر) بدون آنکه از عربستان سعودی نام ببرد، یکی از متحدان آمریکا در حوزه خلیج فارس را متهم به حمایت از مهاجمان به رژه نظامی اهواز کرده بود.

گروه دولت اسلامی (داعش) با انتشار ویدیویی که تاریخ و محل ضبط آن مشخص نیست، مسئولیت حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز را به عهده گرفت. پیش از این، گروه الاحوازیه با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حمله تروریستی را پس گرفته بود.

محمود علوی، وزیر اطلاعات در سخنانی که در مراسم تشییع کشته‌شدگان اهواز ایراد کرد، از دستگیری تعدادی از «عوامل تروریستی حادثه اهواز» خبر داد.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از حادثه تروریستی اهواز به عنوان «یک حادثه کاملاً طراحی‌شده از بیرون مرزها» یاد کرد و گفت: «کاملاً پیدا و مشخص شد که تروریست‌ها از طرف چه کشورهایی حمایت مالی و تبلیغاتی می‌شوند.» وزیر دفاع نیز در سخنانی گفت هدف از این حمله «ایجاد آشوب و نامنی و تشویش» در کشور بوده است. امیر حاتمی هم وعده به انتقام‌جویی داد.

شیرین عبادی حقوقدان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز را محکوم و یادآوری کرده که «حکومت‌ها موظف به تامین و حفظ امنیت مردم کشورند اما در شرایط خفقان و در فقدان آزادی‌های مدنی و سیاسی، کشور بیش از هر زمانی به آرامش احتیاج دارد.»

حکومت محلی اقلیم کردستان و وزارت خارجه الجزایر نیز صبح دوشنبه با صدور بیانیه‌ای حادثه تروریستی در اهواز را محکوم کردند.

بیشتر بخوانید:

داعش ویدیویی از سه نفر منتشر کرد با این ادعا که آن‌ها به رژه اهواز حمله کردند

 

Share