Share

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت شمار کشته‌شدگان درگیری‌های یک سال گذشته در سوریه از هشت هزار نفر فراتر رفت.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، بان کی‌مون در بیانیه‌ای گفت دولت سوریه همچنان مخالفانش را "به شدت سرکوب می‌کند."

دبیرکل سازمان ملل همچنین دولت سوریه و مخالفان را به همکاری با کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران این کشور و پایان دادن به کشتار دعوت کرد.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، می‌گوید از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه بیش از ۹ هزار نفر از جمله شش هزار و ششصد غیرنظامی قربانی شده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل، دولت سوریه و مخالفان را به همکاری با کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران این کشور و پایان دادن به کشتار دعوت کرده است

دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت بیش از دو هزار نفر از نظامیان در درگیری با "تروریست‌های مسلح" کشته شده‌اند.

مقام‌های سوریه از مخالفان به عنوان "تروریست‌هایی" نام می‌برند که از سوی دولت‌های خارجی "مسلح شده‌اند."

اعتراضات در سوریه از مارس ۲۰۱۱ آغاز شده است.

با ادامه یافتن خشونت‌ها در سوریه، روسیه چند روز پیش اعلام کرد آماده گفت‌وگو و مذاکره برای دست‌یابی به یک توافق به منظور صدور قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه است.

به گفته سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه این توافق باید در چارچوب پنج اصل مورد حمایت روسیه و اتحادیه عرب باشد.

وزیران خارجه روسیه و اتحادیه عرب ۱۰ مارس سال جاری میلادی درباره پنج اصل برای حل بحران سوریه به توافق رسیدند.

بر پایه این توافق "توقف خشونت از سوی دولت و مخالفان، ایجاد نظارت بی‌غرضانه، غیر قابل قبول بودن دخالت خارجی، رساندن آزادانه کمک‌های بشر دوستانه به تمام سوری‌ها و حمایت از مأموریت کوفی عنان فرستاده سازمان ملل با هدف آغاز گفت‌وگوی سیاسی میان نیروهای سوری" این پنج اصل را تشکیل می‌دهند.

قدرت‌های غربی تاکنون دوبار تلاش کرده‌اند قطعنامه‌ای در محکومیت اقدامات دولت بشار اسد در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برسانند اما هر دوبار این قطعنامه از سوی چین و روسیه وتو شد.

این دو کشور خواهان محکومیت هم‌زمان دولت دمشق و مخالفان هستند. پکن و مسکو همچنین می‌گویند نگران دخالت خارجی در سوریه مشابه آنچه در لیبی رخ داد، هستند.

 

Share