Share

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که هویت ۵ مهاجم را شناسایی کرده و ۲۲ نفر را هم در این ارتباط با حادثه تروریستی اهواز دستگیر کرده است. در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده که​ از خانه تیمی بازداشت‌شدگان، مواد منفجره، وسایل نظامی و امکانات ارتباطی کشف و ضبط شده است. همزمان حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در نشست با مدیران ارشد رسانه‌های آمریکا از نقش دولت در شکل‌گیری ترور در اهواز سلب مسئولیت کرد.

شنبه ۳۱ شهریور: حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی ایران در  اهواز

حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز بعد از حمله همزمان ۱۷ خرداد داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از مرگبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر بوده است. در این حمله ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند. خبرگزاری فارس گزارش داده که مهاجمان که پنج نفر بودند، چهار و نیم بامداد شنبه گذشته در محل حاضر شدند، ساعت هشت صبح هم برای بار دوم وارد محل شدند و کارها را «چک» کردند و سرانجام ساعت ۹ صبح عملیات حمله به رژه نیروهای مسلح را که به مناسبت آغاز جنگ ایران و عراق در اهواز برگزار می‌شد آغاز کردند.

خبرگزاری فارس گزارش داده که خودروی عاملان حمله اهواز «یک پراید سفید بود و این افراد لباس مبدل بسیج را بر تن داشتند و مسلح به سلاح کلاشینکف با چندین خشاب اضافه بودند.»

بر اساس این گزارش، «سه نفر» از این افراد با هم نسبت خانوادگی داشتند: «دو نفر از آنها برادر و نفر سوم پسر عموی آنها بوده است.» شغل این افراد هم نجاری و کابینت‌سازی گزارش شده است.

گروه دولت اسلامی (داعش) با انتشار ویدیویی که تاریخ و محل ضبط آن مشخص نیست، مسئولیت حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز را به عهده گرفته. در این ویدیو دو نفر به عربی در خودرویی در حال حرکت خدا را شکر می‌کنند که «نعمت جهاد» را نصیبشان کرده است. نفر سوم به فارسی می‌گوید که «عملیاتی قوی» برای هدف قرار دادن «سپاهی‌ها» در راه است. او می‌گوید «آنها کافرند و ما مسلمانیم.» این اشخاص اونیفورم نیروهای نظامی ایران را به تن دارند.

پیش از انتشار این ویدیو، گروه الاحوازیه با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حمله تروریستی را پس گرفته بود.

خبرگزاری فارس گزارش داد که مهاجمان «وابسته به گروه‌های تجزیه‌طلب و ضد انقلاب بودند و با حمایت برخی کشورهای خارجی مأمور به این اقدام تروریستى شدند.»

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که هویت ۵ مهاجم اهواز را شناسایی کرده و ۲۲ نفر را هم در این ارتباط با حادثه تروریستی ۳۱ شهریور دستگیر کرده است. در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده که​ از خانه تیمی بازداشت‌شدگان، مواد منفجره، وسایل نظامی و امکانات ارتباطی کشف و ضبط شد.

وزارت اطلاعات در این اطلاعیه ادعا می‌کند که «حامیان و هادیان خارجی» حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز را هم شناسایی کرده.

رهبر جمهوری اسلامی دوشنبه ۲ مهر بعد از برگزاری مراسم تشییع کشته‌شدگان حمله ۳۱ شهریور در اهواز در دیدار با جمعی از ورزشکاران مدال‌آور ایرانی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا با اشاره به حادثه تروریستی اهواز گفت: «بر اساس گزارش‌ها این کار بزدلانه کار همان افرادی است که هر جا در سوریه و عراق گرفتار می‌شوند، آمریکایی‌ها نجاتشان می‌دهند و دستشان در جیب سعودی و امارات عربی است. مطمئناً گوشمالی سختی به عوامل این اقدام خواهیم داد.»

الاحواز در بیانیه‌ای که روز گذشته که در شبکه‌های اجتماعی از جمله در فیسبوک هم منتشر کرده ادعا می‌کند که حادثه اهواز ساخته و پرداخته «دستگاه‌های امنیتی» جمهوری اسلامی است. این گروه جمهوری اسلامی را متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله گروه القاعده و همکاری با داعش در سوریه و عراق کرده است.

محمود علوی، وزیر اطلاعات اعلام کرده که تعدادی از افراد مرتبط با حادثه اهواز دستگیر شده‌اند. خبرگزاری فارس نیز این خبر را تأیید کرده است.

سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در سخنانی که در مراسم تشییع جنازه کشته شدگان حادثه اهواز ایراد کرد، گفت که واکنش سپاه به حمله تروریستی در اهواز «پشیمان‌کننده، ویرانگر و نابودکننده» است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی پیش از ترک تهران به مقصد نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، آمریکا را به دخالت در حمله تروریستی اهواز متهم کرد و گفت که واشنگتن در صدد ایجاد ناامنی در ایران است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل اتهامات مسئولان ارشد ایرانی را رد کرده و از آن‌ها خواسته است برای درک دلایل این واقعه، نگاه دقیق‌تری به عملکرد خود بیندازند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز توصیه کرده که ایران «به جای ایجاد ناامنی در سایر نقاط، برای تامین امنیت مردم کشور خود تلاش کند.»

حسن روحانی در نشست خبری با مدیران ارشد رسانه‌های آمریکا که دوشنبه ۲ مهر در نیویورک برگزار شد در پاسخ به وزیر خارجه آمریکا گفته است:

«یکی ازمقامات آمریکا حرف عجیبی زد و گفته جنایت تروریست‌ها در اهواز، نتیجه رفتار دولت ایران است. اگر اینطور است، آیا مردم آمریکا هم نباید دولت خود را مسئول حادثه تروریستی یازده سپتامبر بدانند؟»

پانویس:

این گزارش با اطلاعات تازه به روز شد

بیشتر بخوانید:

وعده به‌ انتقام‌جویی در تشیع جنازه کشته‌شدگان حمله به رژه اهواز

Share