Share

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران ویدیویی منتشر کرده که از قصد سپاه برای حمله موشکی در پاسخ به حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی ایران در اهواز خبر می‌دهد. این ویدیو با فرازی از سخنان رهبر جمهوری اسلامی آغاز می‌شود که می‌گوید دوران «بزن و در رو» تمام شده و سپس روی تصاویر ماهواره‌ای نقطه‌ای در خاورمیانه که احتمالاً عربستان و امارت متحده عربی است بسته می‌شود. این فیلم قبل از سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل و قبل از برگزاری نشست شورای امنیت به ریاست دونالد ترامپ با موضوع منع اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی با توجه ویژه به ایران منتشر شده است.

آرم سپاه پاسداران (عکس: آرشیو)

حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز بعد از حمله همزمان ۱۷ خرداد داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از مرگبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر بوده است. در این حمله ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند. رهبر جمهوری اسلامی دوشنبه ۲ مهر با اشاره به حادثه تروریستی اهواز گفت:

«بر اساس گزارش‌ها این کار بزدلانه کار همان افرادی است که هر جا در سوریه و عراق گرفتار می‌شوند، آمریکایی‌ها نجاتشان می‌دهند و دستشان در جیب سعودی و امارات عربی است. مطمئناً گوشمالی سختی به عوامل این اقدام خواهیم داد.»

ویدیویی که خبرگزاری فارس منتشر کرده با این گفته از علی خامنه‌ای در مهر ۹۴ در واکنش به حادثه منا آغاز می‌شود:

«عکس‌العمل‌های ما خشن هم خواهد بود. سخت هم خواهد بود.»

و سپس به این جمله از خامنه‌ای در اردیبهشت سال جاری می‌رسد که در واکنش به درخواست آمریکا برای تحدید نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی گفته بود:

«آن کسی که باید از منطقه غرب آسیا خارج شود، آمریکا است و نه جمهوری اسلامی و همانگونه که چند سال قبل گفتم، دوران “بزن، در رو” تمام شده است.»

بعد از این مقدمات، در ویدیوی خبرگزاری فارس تصاویری از حمله موشکی سپاه به دیرالزور در پاسخ به حمله ۱۷ خرداد داعش به تهران و حمله موشکی به بلندی‌های جولان در پاسخ به حمله جنگنده‌های اسرائیلی به پایگاه تی‌فور در سوریه و همچنین حمله موشکی سپاه به قلعه دموکرات‌ها در حوالی اربیل در پاسخ به حملات حزب دموکرات کردستان ایران به پاسگاه مرزی در مریوان مشاهده می‌شود. سپس تصاویری می‌بینیم از حمله تروریستی به رژه نظامی اهواز و در پایان تصاویر ماهواره‌ای مبهمی از نقطه‌ای در خاورمیانه آشکار می‌شود و ویدیو با این جمله از سخنان روز گذشته خامنه‌ای به پایان می‌رسد که گفته بود: گوشمالی سختی در راه است.

سپاه پاسداران همزمان با انتشار این ویدیو، در بیانیه‌ای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را «پلید» و «ماجراجو» خوانده و گفته است که به دلیل «اقتدار دفاعی و صلابت نیروهای مسلح» دشمنان جمهوری اسلامی، تحریم‌های اقتصادی را به حمله نظامی به ایران ترجیح داده‌اند.

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل صبح سه‌شنبه در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی مذاکره مقامات ایرانی و آمریکایی را به طور قطع رد کرد و حمله تروریستی به رژه اهواز را به عربستان سعودی نسبت داد.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا، با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرده که هیچ برنامه‌ای برای ملاقات با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ندارد:

 «با وجود درخواست‌ها، من هیچ برنامه‌ای برای ملاقات با رییس جمهور روحانی ندارم؛ شاید روزی در آینده. مطمئنم او انسانی بسیار دوست داشتنی است.»

حسن روحانی که در نیویورک حضور دارد، ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد. ترامپ قبل از روحانی در ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران سخنرانی می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی ایران در اهواز را محکوم کرده است.

بیشتر بخوانید:

ولایتی: با تکیه بر شرق می‌توان از تحریم‌ها عبور کرد

 

Share