Share

دونالد ترامپ در هفتادوسومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل بخشی از سخنان خود را به ایران اختصاص داد و رهبران جمهوری اسلامی را متهم به دخالت در امور کشورهای دیگر کرد و گفت آن‌ها «به‌دنبال مرگ و نابودی» هستند. هنوز ساعتی از سخنرانی‌ رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل نگذشته بود که قیمت دلار در ایران به ۱۷ هزار تومان رسید. 

سه‌شنبه ۲۵ سپتامبر: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هنگام سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل

سه‌شنبه ۲۵ سپتامبر: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هنگام سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سه‌شنبه ۲۵ سپتامبر / ۳ مهر در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «از همه کشورها می‌خواهیم تا زمانی که ستیزه‌جویی رژیم ایران ادامه دارد، این رژیم را منزوی کنند.»

ترامپ جمهوری اسلامی ایران را حکومت «دیکتاتوری فاسد» نامید که به همسایگان خود و حق حاکمیت کشورها احترام نمی‌گذارد.

آمریکا در از زمان خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت / ۲۱ آوریل سال جاری از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد. ترامپ بار دیگر به این توافق پرداخت و گفت: «توافق هسته‌ای هدیه‌ای بادآورده برای ایران بود و پول زیادی را به خزانه آن‌ها سرازیر کرد و این بودجه هنگفت خرج موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای، تروریسم و ایجاد ویرانی در دیگر نقاط جهان مثل سوریه و یمن شد. مقامات ایران میلیون‌ها دلار از خزانه عمومی کشور خود را برای حمایت از جنگ و گسترش آن در دیگر نقاط جهان به سرقت بردند. (…) در سال‌های پس از توافق، بودجه نظامی ایران حدود ۴۰ درصد افزایش یافت.»

دونالد ترامپ به اعتراضات ماه‌های اخیر مردم در ایران نیز اشاره کرد و گفت مردم ایران حق دارند خشمگین باشند چون رهبران جمهوری اسلامی میلیاردها دلار اختلاس کرده‌اند.

او به دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که از ۵ نوامبر / ۱۴ آبان آغاز می‌شود اشاره کرد و گفت هدف از این تحریم‌ها کاهش فروش نفت ایران است. آمریکا گفته است که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما مسئولان جمهوری اسلامی معتقدند که چنین چیزی ممکن نیست.

به‌گفته او کارزار تازه فشار اقتصادی علیه ایران به منظور قطع دسترسی مالی رهبران ایران به «اهداف خونبارشان راه‌اندازی شده است.

ترامپ به هنگام ورود به مقر سازمان ملل نیز گفته بود که ایران جز تغییر، راه دیگری در پیش ندارد.

رئیس‌جمهور آمریکا به مسئله سوریه نیز اشاره کرد و از این‌که «خون‌آشامان داعش» از مناطقی در عراق و سوریه بیرون رانده شدند، اظهار خرسندی کرد و گفت: «هدف مشترک همه ما باید کاهش تنش و حرکت به سمت یک راهکار سیاسی باشد که خواست مردم سوریه را تأمین کند.»

او مسئله سوریه را به ایران مربوط دانست و افزود: «هر راهکاری برای بحران انسانی سوریه باید راهبردی را هم شامل شود که به حکومتی هم بپردازد که آن را تأمین مالی کرده است: رژیم ایران. سران ایران ناآرامی، مرگ و خرابی ایجاد می‌کنند و به همسایگان خود و مرزهای آن‌ها احترام نمی‌گذارند.»

ترامپ همچنین تأکید کرد که تصمیم در مورد آینده کشورهای خاورمیانه با خود کشورهای منطقه است و آمریکا در این زمینه با شورای همکاری خلیج همکاری می‌کند.

مجمع عمومی سازمان ملل مرجع اصلی رایزنی‌‌های کشورهای عضو آن است. هر سال در فاصله ماه‌های سپتامبر تا دسامبر نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حضور هیأت‌هایی از کشورهای عضو برای بحث در مورد مسائل سیاسی جهان برگزار می‌شود. هر کشور عضو در مجمع عمومی بدون توجه به جمعیت و قدرت اقتصادی یا نظامی یک حق رأی دارد.

مجمع عمومی سازمان ملل یکم اکتبر / ۹ مهر به کار خود پایان خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

دبیرکل سازمان ملل: اعتماد در جهان از بین رفته‎ است

Share