Share

علی‌رضا زرگر، دبیر جایزه ادبی مهرگان گفت: وظیفه دولت تنها ایستادن زیر تابوت نویسندگان نیست.

علی‌رضا زرگر نویسنده و منتقد ادبی امروز شنبه ۲۷ اسفندماه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به مراسم ختم سیمین دانشور گفت: "این که مسئولان دولتی تنها در مراسم ختم یک نویسنده حاضر شوند اما در زمان زنده بودن وی حتا سراغی از وی نگیرند به‌هیچ عنوان پذیرفتنی نیست."

سیمین دانشور نویسنده و مترجم ایرانی، خالق رمان سَووشون، غروب روز پنج‌شنبه ۱۸اسفندماه، در منزلش در سن ۹۰سالگی از دنیا رفت.

علی‌رضا زرگر به دیدار محمود دولت‌آبادی، نویسنده مطرح ایران با محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون فرهنگی وی بهمن دری، در حاشیه مراسم ختم سیمین دانشور اشاره کرد و گفت:" دولت باید در زمانی که نویسندگان زنده هستند به مشکلات‌شان رسیدگی کرده و به آن‌ها اجازه فعالیت بدهد."

علی‌رضا زرگر: مسئولان وزارت ارشاد در ۱۰ سال گذشته چه کسی را به عیادت سیمین دانشور فرستادند

وی با بیان اینکه مسئولان وزارت ارشاد در ۱۰ سال گذشته چه کسی را به عیادت سیمین دانشور فرستادند، افزود: "مسئولان دولتی برای احترام‌ به دانشور یا سایر نویسندگان چه کرده‌اند؟ چرا مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول این همه سال برخی از آثار دانشور را منتشر نکردند؟"

به گفته دبیر جایزه ادبی مهرگان؛ دانشور از این که برخی از کتاب‌هایش اجازه نشر نداشتند آزرده‌خاطر بود، در حالی که فراهم کردن چنین امکانی، وظیفه دولت بوده و هست.

این نویسنده و منتقد ادبی افزود: "اهالی قلم انتظار دارند که برخورد مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با آن‌ها حرفه‌ای‌تر باشد."

پیش از این، محمود دولت‌آبادی، در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به دیدار خود با وزیر ارشاد و معاون فرهنگی او اشاره کرده و گفته بود: "وقتی وارد مسجد می‌شدم، وزیر ارشاد داشت از مسجد بیرون می‌رفت. با شوخی با او حرف زدم و گفتم تکلیف کتاب‌هایم و نشر کتاب را مشخص کند. اطرافیان اصرار داشتند که به‌خاطر رسیدن به کاری زودتر برود اما با این حال، گفت که زیاد در جریان نیست و موضوع را پی‌گیری می‌کند."

محمود دولت‌آبادی از چند سال پیش منتظر صدور اجازه نشر برای دو کتاب "زوال کلنل" و "طریق بسمل شدن" از سوی وزارت ارشاد است

محمود دولت‌آبادی از چند سال پیش منتظر صدور اجازه نشر برای دو کتاب "زوال کلنل" و "طریق بسمل شدن" از سوی وزارت ارشاد است.

این در حالی است که پیش از این، نام کتاب داستان "زوال کلنل" به فهرست نخستین جایزه بوکر آسیایی، یکی از جایزه‌های مهم ادبی بین‌المللی است، افزوده شده بود.

"زوال کلنل" توسط بهمن نیرومند در آلمان به‌زبان آلمانی به بازار عرضه شده و محمود دولت‌آبادی چندین نشست کتاب‌خوانی این رمان را همراه با بهمن نیرومند در آلمان داشته است.

بهمن دری، معاون فرهنگی وزیر ارشاد در یک نشست خبری در مورد این کتاب که هنوز در ایران اجازه انتشار نگرفته است گفت: "این طور نیست که اگر رمانی در خارج از کشور منتشر شد، حتمأ در ایران هم منتشر شود."

پیش‌تر معاون فرهنگی وزیر ارشاد در مورد "زوال کلنل" اعلام کرده بود: "آخرین اثر دولت‌آبادی اصلاحاتی داشت که نویسنده برخی از این اصلاحات را انجام داد ولی به‌خاطر قرائت جدیدی که از انقلاب ارائه می‌دهد باید با نویسنده حرف بزنیم."
 

Share