Share

بامداد امروز سومین جلسه دادگاه علنی رسیدگی پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در ایران در حالی آغاز شد که قاضی پرونده از وجود یک‌صد متهم در ارتباط با این پرونده جنجالی خبر داد.

به گزارش منابع خبری ایران، سومین جلسه دادگاه علنی پرونده فساد مالی بامداد امروز شنبه ۲۷ اسفندماه با حضور ۱۸ متهم و ۱۰ وکیل مدافع به ریاست قاضی ناصر سراج در شعبه اول دادگاه انقلاب تهران آغاز شد.

قاضی پرونده در ابتدای جلسه گفت: "این دادگاه ۳۲ متهم دارد اما پرونده فساد مالی بزرگ ۱۰۰ متهم دارد. در این پرونده برخی مدعی‌اند افرادی متهمان را وادار به اعتراف نکردن کرده‌اند. برخی از متهمان می‌گویند جعبه سیاه پرونده فراری است، اما با اطمینان می‌گویم افراد فراری پای میز محاکمه می‌آیند. از پلس اینترپل هم خواستار شناسایی و دستگیری متهمان شده‌ایم."

در آغاز سومین جلسه دادگاه، قاضی سراج از "س ـ ک"، یکی از متهمان پرونده خواست در جایگاه حاضر و به دفاع از خود بپردازد.

متهم که مدیر سابق شعبه بانک صادرات شرکت فولاد اهواز بود در پاسخ به سئوال قاضی در مورد "بدون وصول گذاشتن ۲۰ تریلیون ال‌سی و ضربه‌ای که با وصول آن به نظام اقتصادی کشور وارد می‌شد"، گفت: "ما قصد ضربه زدن به نظام را نداشتیم."

در ادامه وکیل متهم برای دفاع در جایگاه قرار گرفت و مدعی شد: "هیچ مقام استانی در مورد صوری بودن اسناد پس از دو سال اعتراض نکرد. اعتبارات اسنادی قانونی بوده اما روند انجام آن قانونی نیست. براساس گزارش دیوان محاسبات اعتبارات زیاد بوده و وثیقه‌های آن کمتر از میزان قانونی بوده و مقررات انجام نشده است."

یک متهم: من تنها ۱۰ دقیقه با وکیلم صحبت کردم؛ قاضی: شما نگران وکیل نباشید. وی پرونده را مطالعه کرده است از خودتان دفاع کنید

وی افزود: "در کیفرخواست صادره از کلمه شبکه یاد نشده و در بازجویی‌ها هم حرفی از عضویت موکلم در شبکه اعلام نشده است. همچنین موکلم هم گفته است قصد اخلال در نظام اقتصادی کشور را نداشته و تنها اقدامات غیرقانونی انجام داده است."

پس از این اظهارات نماینده دادستان گفت: "برای پول هر دفاعی انجام ندهید مثل روز روشن است که شبکه بوده است."

وکیل مدافع متهم ردیف دوم در ادامه مدعی شد که موکلش از سوی مه‌آفرید امیرخسروی متهم ردیف اول تحت فشار بوده و شواهد نشان می‌دهد که "رئیس شعبه قصد ضربه‌زدن به نظام را نداشته است زیرا در سوابق آقای ک فعالیت ضد نظام و فعالیت سیاسی دیده نمی‌شود و هیچ‌یک از اعمال وی با بندهای ماده یک اخلالگران نظام اقتصادی مطابقت ندارد."

اما فراهانی نماینده دادستان در واکنش به اظهارات وکیل متهم گفت: "گفته‌های آقای وکیل مانند آن است که ما بگوییم الان صبح است و ایشان بگوید نه، شب است."

فراهانی در ادامه گفت: "حالا چون قراردادی با موکلش منعقد شده دلیلی ندارد به هر قیمتی خود را زیر سئوال ببرد. پرونده پر از دلیل و مدرک است."

این سخنان نماینده دادستان با اعتراض وکیل مدیر سابق شعبه بانک صادرات فولاد اهواز همراه شد و گفت: "اظهارات نماینده دادستان توهین است" و به‌دنبال آن سایر وکلا نیزاعتراض کردند ولی قاضی اعلام کرد که "نماینده دادستان باید حرفش را بزند."

فراهانی در ادامه افزود: "در ماده چهار قانون تشدید آمده است متهم با علم به ضربه زدن به نظام این اقدام را انجام داده و ما هیچ‌وقت نگفتیم وی قصد ضربه زدن داشته است."

نماینده دادستان این موضوع را که متهم تحت فشار بوده رد کرد و گفت: "شهود می‌گویند آنقدر ارتباط میان آقای س – ک و خسروی زیاد بوده که خود متهم با شرکت خسروی تماس می‌گرفته و می‌گفته فاکتورها را زودتر بدهید والا می‌گویم اخراجتان کنند."

یک متهم: من فکر می‌کردم دارم به مملکت خدمت می‌کنم. من هم‌رزم شهدا بودم و وقتی کیفرخواستم خوانده شد فکر نمی‌کردم این اتهامات من است

در ادامه این جلسه فراهانی نماینده دادستان تهران کیفرخواست "س ـ م"، رئیس سابق بانک ملی شعبه جزیره کیش را خواند و گفت: "افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی با علم به ضرر رساندن به اقتصاد و اخذ رشوه از مه‌آفرید امیرخسروی- متهم ردیف اول- اتهام این فرد است."

 

قاضی سراج نیز اتهامات وی را "فساد فی‌الارض، مشارکت در اخلال نظام اقتصادی، صدور ۱۰۲ فقره ال‌سی با علم به ضربه زدن به نظام و همچنین اخذ رشوه به مبلغ ۱۰۷ میلیون تومان و پولشویی به استناد مدارک و اظهارات بانک صادرات، وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نود، بازرسی کل کشور، سازمان بورس و اظهارات شهود" عنوان کرد.

رئیس سابق شبعه بانک ملی کیش در دفاع از خود با بیان اینکه "من تنها دستورات را اجرا می‌کردم" گفت: "وقتی کیفرخواستم خوانده شد فکر نمی‌کردم این اتهامات من است. خاوری [رئیس سابق بانک ملی] دارد به ریش من می‌خندد و حالا من امروز باید به‌جای او جوابگو باشم."

وی با رد اتهامات گفت: "من تنها ۱۰ دقیقه با وکیلم صحبت کردم" که قاضی سراج در پاسخ گفت: "شما نگران وکیل نباشید. وی پرونده را مطالعه کرده است از خودتان دفاع کنید."

این متهم در دفاع از خود گفت ۱۰۰ میلیون رشوه را به‌صورت قرض‌الحسنه از گروه آریا قرض کرده و در این‌باره پشیمان است.

وی ادامه داد: "در مورد هفت میلیون تومان هم باید بگویم اسناد و مدارک موجود است. سال اول قبول نکردم و سال دوم هم به نیت ساخت مسجد امام صادق که من عضو هیأت امنای آن هستم قبول کردم."

س – م در ادامه دفاعیات خود گریست و گفت: "من فکر می‌کردم دارم به مملکت خدمت می‌کنم. من هم‌رزم شهدا بودم و وقتی کیفرخواستم خوانده شد فکر نمی‌کردم این اتهامات من است."

او با گریه خطاب به قاضی و حضار در دادگاه گفت: "خاوری کجای دنیا دارد به ریش من می‌خندد و حالا من امروز باید به‌جای او جوابگو باشم. آقای قاضی! من سال گذشته بهترین رئیس شعبه بانک ملی کشور شدم و امروز باید محاکمه شوم."

محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی بود که چندی پس از کشف اختلاس بزرگ مالی از کشور گریخت. وی تابعیت کشور کانادا را دارد و از زمان خروج از ایران درمورد این پرونده فساد مالی و اتهام‌های مطرح شده علیه او اظهارنظر نکرده است.

سومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی در حالی خاتمه یافت که با حاشیه هایی همراه بود.

در پایان جلسه دادگاه مادر یکی از متهمان پرونده با شیون و زاری فریاد کشید که "من چندین ماه است فرزندم را ملاقات نکرده‌ام."

همچنین تعدادی از خانواده‌های متهمان هم دور دادستان تهران حلقه زدند و از وی درخواست داشتند تا با بستگان خود ملاقات داشته باشند که دادستان تهران گفت: "درخواست‌تان را کتبأ اعلام کنید."

یکی از آشنایان مه‌آفرید امیر خسروی نیز قصد پرداخت ۲۰۰ هزار تومان پول به وی را داشت که نماینده دادستان خطاب به وی گفت: "شما خودتان هم داخل پرونده هستید حواس‌تان باشد کار اشتباهی انجام ندهید."

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی در ایران هشتم فروردین ۱۳۹۱ برگزار خواهد شد.

 

Share