Share

جواد کاظم نسب الباجی، نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که بر اساس مستنداتی که از حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی در اهواز به دست آمده، این حمله کار گروه دولت اسلامی (داعش) بوده است. در همان حال داعش اعلام کرده که حملات دیگری در راه است. نیروهای یگان ویژه در نقاط مرکزی تهران و در ایستگاه‌های مترو مستقر شده‌اند.

حمله تروریستی ۳۱ شهریور به رژه نظامیان در اهواز (عکس: آرشیو)

حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز بعد از حمله همزمان ۱۷ خرداد داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از مرگبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر بوده است. در این حمله ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند. کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی چهارشنبه ۴ مهر با حضور وزیران کشور و اطلاعات، نمایندگان ارتش، سپاه و نیروی انتظامی و نیز استاندار خوزستان مستندات این حادثه را بررسی کرد. به گفته حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معلوم شده که دست مهاجمان کاملاْ باز بوده چنانکه حتی به مجروحان نیز تیر خلاص می‌زدند و کسی در صدد مقابله با آن‌ها برنیامده.

جواد کاظم نسب الباجی، نماینده اهواز در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرانا) گفته است که در جلسه شورای امنیت ملی مجلس، گزارش‌هایی درباره مشکلات و وضعیت امنیتی، معیشتی، اجتماعی و سیاسی استان ارائه شده، همچنین قرار شده برنامه‌هایی از نظر امنیتی، اجتماعی و سیاسی در خوزستان اجرا شود تا از وقوع حوادث مشابه پیشگیری شود. به گفته نماینده اهواز تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

ابتدا گروه الاخواز مسئولیت حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه نظامی در اهواز را به عهده گرفت اما سپس این مسئولیت را پس گرفت. یک روز بعد گروه دولت اسلامی فیلمی از سه نفر در یک خودرو منتشر کرد با این ادعا که آن‌ها از مهاجمان به رژه نظامی در اهواز بوده‌اند.  جواد کاظم نسب الباجی به ایرنا گفته است:

«مستندات به دست آمده نشان می‌دهد این حمله تروریستی توسط عوامل داعش اجرا شده است. احمد منصوری، محمود منصوری، جواد سواری و علی بدوی در این حادثه دست داشتند و یک نفر نیز که در میان پیکرهای شهدا بوده به تازگی شناسایی شده که از اهالی یکی دیگر از استان‌های کشور است اما هنوز هویت او به درستی مشخص نشده است. دو برادر در این حمله تروریستی شرکت داشتند که دو برادر دیگر آنها جزو گروه‌های منتسب به داعش بوده و پیش از این در سوریه کشته شده‌اند.»

به گفته نماینده اهواز در خانه تیمی مهاجمان پرچم داعش نیز کشف شده است.

ابوالحسن المهاجر، سخنگوی داعش چهارشنبه ۴ مهر با انتشار یک پیام صوتی تهدید کرده است که حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه اهواز «آخرین حمله نخواهد بود.»

او مهاجمان را «سربازان خلافت» خوانده و گفته است حمله آنها نشان‌دهنده «شکنندگی» وضعیت امنیتی در ایران است.

یگان‌های ویژه ناجا در برخی نقاط تهران از جمله در ایستگاه‌های مترو مستقر شده‌اند. سردار حسن کرمی، فرمانده ناجا شامگاه گذشته با اشاره به حادثه اهواز به خبرگزاری فارس گفته است:

«بعضی اوقات اخباری می‌رسد و برای پیشگیری از تهدیدات، حضور فیزیکی لازم است تا اگر دشمن قصدی داشته باشد، بتوانیم حالت بازدارندگی لازم را داشته باشیم. فرمانده تهران تشخیص دادند تا یگان‌های ویژه ناجا در برخی نقاط مستقر شوند تا اقدامات پیشگیرانه انجام شود.»

بیشتر بخوانید:

جزئیات دیگری از حمله به رژه نظامی در اهواز: مهاجمان به مجروحان تیر خلاص می‌زدند

Share