Share

نتایج یک تحقیق مجلس نمایندگان افغانستان نشان می‌دهد که در کشتار اخیر غیرنظامیان در قندهار،‌ "بین ۱۵ تا ۲۰ سرباز آمریکایی حضور داشته‌اند و به دو زن نیز تجاوز شده است."

مقام‌های آمریکایی تأکید کرده‌اند این قتل‌عام که بامداد ۲۱ اسفندماه در روستای زنگ‌آباد منطقه پنجوایی قندهار صورت گرفت،‌ توسط یک سرباز ارتش این کشور به نام رابرت بیلز انجام شده و متهم برای محاکمه به آمریکا منتقل شده است.

اما هیأت اعزامی مجلس نمایندگان روز شنبه ۲۷ اسفندماه،‌ در گزارش خود به نشست عمومی مجلس، اظهارات مقام‌های آمریکایی در مورد این رویداد را رد کرد و آن را دروغ خواند.

در رویداد قندهار ۱۶ تن از جمله زنان و کودکان کشته و پنج تن نیز مجروح شدند.

شکیبا هاشمی، از اعضای این هیأت در گزارش خود به مجلس گفت: "بررسی‌های هیأت از محل رویداد و گفت‌وگو با نزدیکان قربانیان نشان می‌دهد که این کشتار از قبل برنامه‌ریزی شده بود و بین ۱۵ تا ۲۰ سرباز در آن شرکت داشته‌اند."

وی گفت که هنگام بروز این رویداد،‌ بالگردهای آمریکایی نیز در فضای منطقه دیده شده‌اند.

خانم هاشمی افزود: "مردم روستای زنگ‌آباد پنجوایی به هیأت گفتند که چند روز پیش از این رویداد،‌ انفجاری علیه نظامیان آمریکایی در این محل رخ داده بود و سربازان آمریکایی به مردم گفته بودند که انتقام این رویداد را خواهند گرفت."

رئیس ستاد ارتش افغانستان: ما درخواست کردیم تا عاملان این رویداد را به ما نشان دهند تا پرسش‌های خود را مطرح کنیم اما آمریکایی‌ها از پذیرفتن این درخواست خودداری کردند

حمید زی لعلی، عضو دیگر این هیأت گفت که نزدیکان قربانیان گفته‌اند که سربازان آمریکایی پیش از ارتکاب این کشتار، "به دو زن نیز تجاوز کرده‌اند."

مجلس نمایندگان افغانستان بار دیگر ضمن محکومیت شدید این رویداد،‌ خواستار محاکمه علنی "عاملان" آن شد.

حامد کرزی،‌ رئیس جمهور افغانستان نیز در دیدار با نزدیکان قربانیان و اعضای هیأت تحقیق دولت،‌ گفت دولت افغانستان می‌خواهد این قضیه را روشن کند و خواهان مجازات کسانی است که در آن شرکت داشته‌اند.

وی گفت: "این برای ما مهم است که تحقیقات را از نو آغاز کنیم و به حکومت آمریکا بگوئیم به نظر مردم ما، این کار توسط یک نفر صورت نگرفته بلکه در آن افراد زیادی دخیل بوده‌اند و این عمل توسط یک شخص دیوانه صورت نگرفته است بلکه عمدی انجام شده است."

از سوی دیگر ژنرال شیرمحمد کریمی،‌ رئیس ستاد ارتش افغانستان که مسئولیت هیأت تحقیق دولت در قندهار را برعهده داشته است آمریکا را متهم کرد که در مورد این رویداد با هیأت دولتی همکاری نمی‌کند.

او گفت: "ما درخواست کردیم تا عاملان این رویداد را به ما نشان دهند تا پرسش‌های خود را مطرح کنیم اما آمریکایی‌ها از پذیرفتن این درخواست خودداری کردند. تا زمانی که آن‌ها همکاری نکنند،‌ به نتیجه نخواهیم رسید."

رئیس جمهور افغانستان نیز تأیید کرد که این حادثه سبب بروز "مشکلات جدی" در روابط افغانستان با آمریکا شده است.

دو روز پیش حامد کرزی در دیدار با لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، از آمریکا خواست تا سربازان این کشور را از روستاهای افغانستان بیرون کند و در مراکز نظامی مستقر سازد.

رئیس جمهور افغانستان افزود که در این‌باره تلفنی با باراک اوباما صحبت کرده و قرار است این موضوع در کنفرانس سازمان ناتو در شیکاگو که تا دو ماه دیگر برگزار می‌شود مورد بحث قرار گیرد.

خشم مردم و دولت افغانستان در حالی نسبت به رویداد اخیر قندهار ابراز می‌شود که اخیرأ این کشور شاهد موجی از اعتراض‌های خونین به‌خاطر "بی‌حرمتی" سربازان آمریکایی به قرآن بود که طی آن شمار زیادی کشته و زخمی شدند.

 

Share