Share

سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و از متهمان رویدادهای بازداشتگاه کهریزک مدیر عامل جدید صندوق تأمین اجتماعی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، سعید مرتضوی، نماینده ویژه محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز امروز شنبه ۲۷ اسفندماه (۱۷ مارس) در مراسم ویژه‌ای با حضور عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی از مسئولان این وزارتخانه به‌عنوان مدیرعامل جدید صندوق تأمین اجتماعی کشور معرفی شد.

در طول چهار سال اخیر چهار مدیرعامل در سازمان تأمین اجتماعی تغییر کرده‌ که منجر به اعتراض بسیاری از جمله منتقدان به وضعیت این سازمان شده است.

همچنین کارگران نسبت به تبدیل شدن این سازمان غیردولتی به یک نهاد دولتی اعتراض داشتند و از سوی دیگر بازنشستگان از کاهش افزایش حقوق خود برخلاف افزایش تورم به هیأت‌مدیره فشار می‌آوردند.

انتصاب سعید مرتضوی به مدیرعاملی صندوق تأمین اجتماعی کشور در حالی صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر زمزمه سپردن این مسئولیت به وی با واکنش‌های منفی‌ای همراه بود.

انتصاب سعید مرتضوی به مدیرعاملی صندوق تأمین اجتماعی کشور در حالی صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر زمزمه سپردن این مسئولیت به وی با واکنش‌های منفی‌ای همراه بود

۱۵نماینده مجلس ایران در جلسه علنی مجلس در روز دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۰ به محمود احمدی‌نژاد در مورد انتصاب سعید مرتضوی به سمت مدیرعاملی سازمان تأمین اجتماعی تذکر دادند.

این نمایندگان اعلام کردند سعید مرتضوی "صلاحیت و دانش لازم" را برای منصوب شدن به عنوان مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ندارد.

مادران پارک لاله نیز به‌تازگی در بیانیه‌ای گفتند در شرایط امروز ایران از یک سو "دایره یک زندگی انسانی بر مردم ایران و به‌خصوص آزادی‌خواهان تنگ‌تر می‌شود و از طرف دیگر جنایت‌کاران مقام می‌گیرند و هیچ دادگاه عادلی برای پاسخ‌گویی به مردم وجود ندارد."

آن‌ها به محکومیت‌های سنگین عبدالفتاح سلطانی، وکیل مدافع حقوق بشر و نرگس محمدی، نایب‌رئیس این کانون اشاره کرده و نوشته‌اند در چنین شرایطی سعید مرتضوی، معروف به قاضی مرتضوی، مقام دولتی جدید می‌گیرد.

عبدالحسین روح‌الامینی، از نیروهای اصولگرای حاکم در ایران و پدر یکی از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک نیز در روز ۱۶ اسفندماه درباره احتمال انتصاب مرتضوی به ریاست سازمان تأمین اجتماعی گفته بود: "چگونه شخصی به دلیل اتهامات مختلف از ادامه فعالیت در یک قوه منع می‌شود اما قوه دیگری وی را برای ریاست بر سازمان بزرگی تأیید می‌کند؟"

این در حالی است که روز ۲۳ اسفندماه علی‌اکبر حیدری‌فرد، یکی از مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتصاب سعید مرتضوی به سمت مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی را تأیید کرد و اعلام نمود "شایعه پراکنی برخی رسانه ها علیه این انتصاب" را پی‌گیری قضایی خواهد کرد.

مادران پارک لاله: در شرایطی که مدافعان حقوق بشر به محکومیت‌های قضایی سنگین می‌گیرند سعید مرتضوی مقام دولتی جدید می‌گیرد

سعید مرتضوی، معروف به قاضی مرتضوی، پیش‌تر قاضی دادگاه‌های یزد، دادگاه امنیتی تهران و دادگاه مطبوعات بوده است اما سابقه بیمه‌ای و یا مدیریتی در تأمین اجتماعی در کارنامه او به چشم نمی‌خورد.

سعید مرتضوی، به گفته کمیته ویژه مجلس ایران برای پی‌گیری رویدادهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، شخصاً دستور انتقال بازداشت‌شدگان ۱۸ تیر ۸۸ را به بازداشتگاه کهریزک صادر کرده‌ بود.

امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی سه جوانی هستند که آن زمان در بازداشتگاه کهریزک بر اثر شکنجه کشته شدند.

مرتضوی که در کنار حسن زارع‌ دهنوی و علی‌اکبر حیدری‌فر، دو مقام قضایی دیگر از سمت خود تعلیق گردید، گزارش مجلس را رد کرد و سپس در تیرماه سال جاری ادعا نمود که از تمامی اتهام‌های حوادث کهریزک تبرئه شده است.

با این حال وی هم‌چنان به‌عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستگاه قضائی ایران فعالیت می‌کند.

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران ۱۳ بهمن‌ماه سال جاری گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد ایران را "سراسر دروغ" خواند و به‌طور تلویحی وضعیت سعید مرتضوی را مثال زد.

رئیس قوه قضائیه ایران گفت: "در این گزارش به موضوع کهریزک اشاره شده و عنوان شده که یک قاضی در این پرونده صیانت دارد و نمی‌توان آن را به محاکمه کشید و دادگاهی کرد در حالی که به این فرد باید گفت که قاضی از همان زمان معلق شده و پرونده‌اش هم در دست بررسی است کافی بود این افراد اندکی بررسی می‌کردند تا این همه دروغ به خورد مردم ندهند."

پرونده سعید مرتضوی در رابطه با رویدادهای کهریزک ماه‌ها است که از سوی قوه قضائیه ایران در حال بررسی است اما ظاهرأ این بررسی‌ها همچنان پایان نیافته است.

 

Share