Share

مصطفی کواکبیان یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ایران گفت در صورتی که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور روش خود را اصلاح نکند، طرح عدم کفایت سیاسی‌اش به جریان خواهد افتاد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، کواکبیان شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۰ گفت این طرح در صورتی که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با آن مخالفتی نداشته باشد و احمدی‌نژاد حاضر به "عقب‌نشینی" نباشد و به "تصحیح اجرای قانون" نپردازد، به جریان می‌افتد.

بر پایه قوانین ایران طرح عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهور با امضای دست‌کم یک سوم نمایندگان مجلس می‌تواند مطرح و بررسی شود.

اگر دوم سوم نمایندگان مجلس پس از بررسی این طرح به "عدم کفایت سیاسی" رئیس‌جمهور رأی بدهند، به معنای برکناری وی خواهد بود اما این برکناری از ریاست‌جمهوری بر پایه قانون اساسی ایران هنگامی عملی خواهد شد که به تأیید رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز برسد.

به گفته مصطفی کواکبیان، طرح عدم کفایت سیاسی محمود احمدی‌نژاد، در صورتی که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با آن مخالفتی نداشته باشد و احمدی‌نژاد حاضر به عقب‌نشینی نباشد و به تصحیح اجرای قانون نپردازد، به جریان می‌افتد

در تاریخ جمهوری اسلامی ایران تنها یک بار یک رئیس‌جمهور با این قانون برکنار شده است. در سال ۱۳۶۰ نمایندگان مجلس با رأی مثبت به طرح "عدم کفایت سیاسی" ابوالحسن بنی‌صدر، نخستین رئیس‌جمهور ایران، وی را از کار برکنار کردند. این تصمیم مجلس از سوی آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی نیز تأیید شد.

کواکبیان در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس طرح عدم کفایت سیاسی احمدی‌نژاد را امضا کنند، گفت: "تصورم این است که امضاها خیلی بیشتر خواهد بود، زیرا قاطبه نمایندگان با سلایق مختلف، از اصلاح‌طلب گرفته تا منتقد دولت، از اصولگرای سنتی و معتدل گرفته تا نمایندگان مستقل، تماماً احساس می‌کنند که پاسخ‌های آقای احمدی‌نژاد به نوعی جایگاه مجلس را تضعیف کرده است."

اشاره این نماینده مجلس ایران به سخنان احمدی‌نژاد در جلسه پاسخگویی به طرح سوال از رئیس‌جمهور در مجلس ایران است.

پس از ماه‌ها مناقشه بر سر طرح سوال از رئیس‌جمهور، احمدی‌نژاد در نهایت روز ۲۴ اسفند برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس رفت.

نمایندگان منتقد احمدی‌نژاد می‌گویند وی در این جلسه به جای پاسخ دادن به سوالات، مجلس را "تحقیر" کرده است.

مصطفی کواکبیان ابراز امیدواری کرد احمدی‌نژاد در تعطیلات نوروزی، "تلاش کند سخنان و توهین‌های خود را (به مجلس) پس گرفته و به نوعی جبران کنند تا اساساً نیازی به طرح عدم کفایت سیاسی نباشد."

 

Share