Share

پس از ۷۰ روز زندان، سرانجام خانواده‌های سعید مدنی و احسان هوشمند موفق به ملاقات با آنان شدند.

به گزارش تارنمای ملی – مذهبی، سعید مدنی و احسان هوشمند دو فعال ملی – مذهبی و پژوهشگر علوم اجتماعی که از شنبه ۱۷ دی‌ماه در بازداشت بسر می‌برند، با خانواده‌های خود به شکل کابینی ملاقات کردند.

برپایه این گزارش، در این ملاقات این دو فعال سیاسی وضع روحی خوبی داشتند اما آشکارا لاغرتر از قبل شده بودند و وضع جسمی آنان، تفاوت محسوسی با قبل از بازداشت داشت.

در این ملاقات روشن شده است که سعید مدنی و احسان هوشمند در حال حاضر دیگر در سلول انفرادی به‌سر نمی‌برند.

سعید مدنی، پژوهشگر و جامعه‌شناس، سردبیر فصلنامه علمی پژوهشی رفاه اجتماعی است. وی عضو شورای سردبیری نشریه توقیف شده "ایران فردا" نیز بود.

در مدت ۱۰ هفته زندان، سعید مدنی و احسان هوشمند تنها موفق شده بودند یک بار با خانواده‌های خود تماس تلفنی بگیرند

مأموران امنیتی به‌هنگام بازداشت سعید مدنی، تمام کارهای تحقیقاتی وی، کامپیوتر، لپ‌تاپ همسر و دخترش و حتی وسایل شخصی که ربطی به وی نداشتند، از جمله فیلم‌ها و سی‌دی‌های دخترش و عکس‌های خصوصی را نیز با خود بردند.

منصوره اتفاق، همسر سعید مدنی، دو روز پیش در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران ضمن اظهار نگرانی خود از وضعیت همسرش در زندان، گفته بود هنوز روشن نیست همسرش به چه دلیل و اتهامی بازداشت شده و هیچ پاسخی در این باره به آن‌ها داده نشده است.

منصوره اتفاق همچنین گفت بازداشت سعید مدنی تا ماه آینده تمدید شده است.

سعید مدنی پیش از این در اسفندماه سال ۱۳۷۹ به همراه گروهی از فعالان ملی مذهبی بازداشت شده بود.

احسان هوشمند، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی و از پژوهشگران حوزه مطالعات قومی و هویتی در ایران است.

وی تاکنون نوشته‌های فراوانی را در قالب کتاب و نیز مقالاتی در نشریات مختلف داخلی درباره مسائل اقوام و ملیت‌های ایرانی به‌ویژه کردها؛ توسعه، آسیب‌های اجتماعی، جامعه‌شناسی آموزش و پرورش و … منتشر کرده است.

خانواده این زندانی سیاسی نیز مدت‌ها نگران وضعیت وی در زندان بودند. چندی پیش گفته شد که وی در زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته به نحوی که به شنوائی وی آسیب رسیده است.

هوشمند پیش از این نیز یک بار دیگر در دی‌ماه سال ۱۳۸۸ دستگیر شده بود.

در مدت ۱۰ هفته زندان، سعید مدنی و احسان هوشمند تنها موفق شده بودند یک بار با خانواده‌های خود تماس تلفنی بگیرند.

 

Share