Share

مقامات امنیتی هلند موفق شده‌اند مانع از یک عملیات بزرگ تروریستی با سلاح‌های خودکار و مواد منفجره در اماکن و گردهمایی‌های عمومی شوند.

پلیس امنیتی هلند

پلیس امنیتی هلند

دادستانی عمومی در دن هاخ (لاهه) اعلام کرد که «یک هسته تروریستی خنثی شد» و هفت مرد پنج‌شنبه ۲۷ سپتامبر / ۵ مهر در این رابطه دستگیر شدند.

سه نفر از بازداشت‌شدگان پیش از این نیز دستگیر شده بودند. آن‌ها قصد داشتند به نیروهای اسلامگرای تندرو در خارج بپیوندند.

مظنون اصلی یک عراقی ۳۴ ساله است که در سال ۲۰۱۷ به اتهام رفتن به خارج از کشور برای پیوستن به شورشیان گروه «دولت اسلامی» (داعش) محکوم شده بود. این فرد از ماه آوریل زیر نظر بود.

بازداشت‌شدگان که بین ۲۱ تا ۳۴ سال سن دارند پس از نزدیک به شش ماه تشکیل پرونده و زیر نظر بودن شامگاه پنج‌شنبه در چهار نقطه هلند، از جمله در آرنهم واقع در شرق هلند و در نزدیکی مرز آلمان و همچنین در ویرت، واقع در جنوب شرقی هلند دستگیر شدند.

در عملیات دستگیری این افراد ۴۰۰ مأمور مسلح به سلاح سنگین و چند بالگرد شرکت داشتند.

دادستان کشور هلند در بیانیه‌ای گفته است: «مظنونان به‌دنبال سلاح کلاشنیکف AK-47، جلیقه‌های انفجاری، نارنجک، اسلحه کمری و مواد اولیه برای بمب‌های خودکار مختلف بودند.»

از بازداشت‌شدگان پنج اسلحه ضبط شده است. آن‌ها امروز، جمعه ۲۸ سپتامبر / ۶ مهر در دادگاه حاضر خواهند شد.

پلیس هلند از این اقدام تروریستی توسط سرویس‌های اطلاعاتی مطلع شد. آن‌ها گفته بود که مظنون اصلی «یک مراسم بزرگ در هلند را هدف قرار داده که در آن تلفات زیادی وجود خواهد داشت». علاوه بر این، یک خودرو بمب‌گذاری‌شده نیز برای عملیات در نظر گرفته شده بود. جزئیات بیشتر مورد مکان‌های مورد هدف مشخص نیست.

در پایان ماه اوت سال جاری یک افغانستانی ساکن آلمان در ایستگاه مرکزی قطار آمستردام با ضربات چاقو دو آمریکایی را زخمی کرد و خود هدف پلیس قرار گرفت.

Share