Share

مأموران امنیتی جمهوری اسلامی در حمله‌ای دیگر به منازل بهائیان ساکن شیراز دو تن از آنان را بازداشت کردند.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، صبح روز شنبه ۲۷ اسفندماه، منزل تعدادی از بهائیان شیراز مورد تفتیش مأموران اطلاعات قرار گرفت.

بنا به این گزارش کاووس صمیمی، کامبیز حبیبی، وحید معصومی، میثاق معصومی، سولماز روحانی، خداخواست روحانی و نیلوفر کرمی، از جمله کسانی بودند که منازلشان مورد یورش قرار گرفت و کلیه وسایل شخصی و دینی آن‌ها ضبط شد.

منازل شمار دیگری از بهائیان نیز مورد حمله قرار گرفت اما به دلیل عدم حضور آن‌ها در منزل، مأموران موفق به تفتیش منازل آن‌ها نشدند.

گفته می شود در این یورش‌ها کاووس صمیمی و کامبیز حبیبی دستگیر و به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ اطلاعات منتقل شده‌اند.

به سایر افراد نیز اعلام شده که در صورت لزوم، می‌بایست خود را به اداره اطلاعات معرفی کنند.
این چندمین مورد از بازداشت شهروندان بهائی ایران در ماه‌های اخیر است.

روز گذشته دو شهروند بهایی ساکن مشهد به نام‌های دری امری و مونا رضایی از سوی دادگاه انقلاب هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند

در روز ۱۸ بهمن‌ماه سال جاری نیز سمیترا ممتازیان، فرشید یزدانی، ایمان رحمت پناه و فرید عمادی پس از احضار به اداره اطلاعات شیراز به دست نیروهای امنیتی این شهر دستگیر شده بودند.

همچنین دو شهروند بهائی دیگر به نام‌های طاهره نوروزی و سعید دهقان در شیراز نیز به اداره اطلاعات احضار شده بودند.

منازل این افراد پیشتر در بامداد روز جمعه ۱۴ بهمن‌ماه نیز مورد بازرسی مأموران قرار گرفته بود.

در این روز نیروهای امنیتی در یورش گسترده‌ و هم‌زمان به منازل بیش از ۳۰ خانواده بهائی شیراز، ضمن تفتیش خانه‌ها چندین تن از بهائیان را بازداشت کرده بودند.

در آذرماه سال جاری نیز سه تن از بهائیان به‌نام‌های افشین احسنیان، فرهام معصومی و وحدت دانا جهت اجرای حکم زندان خود راهی زندان شدند.

از سوی دیگر خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) روز گذشته اعلام کرد دو شهروند بهایی ساکن مشهد به نام‌های دری امری و مونا رضایی از سوی دادگاه انقلاب هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.

برپایه این گزارش، دری امری متهم ردیف اول طبق حکم دادگاه انقلاب شهر مشهد به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ آئین بهائیت به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

وی در تابستان سال جاری پس از چند ماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شده بود.

مونا رضایی، به‌عنوان متهم ردیف دوم این پرونده نیز به یک سال حبس محکوم گردید که حکم مزبور به مدت چند سال به حالت تعلیق درآمده است.

مونا رضایی نیز در تابستان سال جاری پس از ۱۰ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شده بود.

در قانون اساسی ایران بهائیان به عنوان اقلیت مذهبی به رسمیت شناخته نشده‌اند و در طول ۳۰ سال اخیر مورد تبعیض‌های سیاسی، ‌اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گوناگون بوده‌اند.

بهائیان پس از انقلاب ایران از حق تحصیل در دانشگاه‌ها و مشاغل دولتی محروم بوده‌، مجامع آن‌ها غیرقانونی اعلام شده و قبرستان‌های آنان در مناطق مختلف تخریب شده است.

 

Share