Share

مشاور امور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه ایران، گزارش اخیر احمد شهید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را "مجموعه‌ای از دروغ‌ها و تهمت‌ها" نامید و گفت همکاری با چنین گزارشگری بی‌معنی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امروز یکشنبه ۲۸ اسفندماه، جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در جمع اعضای جنبش عدم تعهد تعیین گزاشگر ویژه سازمان ملل در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران را "تبعیض‌آمیز، ناموجه و براساس مقاصد خصمانه" علیه جمهوری اسلامی عنوان کرد.

مشاور امور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه ایران به شدت به شیوه تهیه گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران حمله کرد و گفت: "رفتار گزارشگر ویژه بسیار دور از کمترین‌های مورد نیاز برای یک گزارشگری معقول و قابل قبول بود و حتی گزارشگر تلاش نکرده بود تا در گزارش ارائه کرده تظاهر به بی‌طرفی کند."

احمد شهید روز روز دوشنبه، ۲۲ اسفندماه جاری گزارش تازه خود را در ۳۶ صفحه و همراه با ضمیمه‌ای شامل پرونده‌های متعدد همراه با اسامی ده‌ها تن از قربانیان نقض حقوق بشر در ایران به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه نمود.

در گزارش احمد شهید آمده بود که وی اظهاراتی را جمع‌آوری کرده که "الگوی خیره‌کننده‌ای از نقض حقوق اساسی تضمین شده در قوانین بین‌المللی" ارائه می‌کند.

احمد شهید گفته است دو گزارشی که او تاکنون تهیه کرده، برای دولت ایران فرستاده شده تا مقامات در باره آن اظهارنظر کنند اما آن‌ها پاسخ دقیقی به نکات مطرح شده در گزارش ندادند

بر اساس این گزارش برخی از شاهدان که با گزارشگر ویژه صحبت کرده‌اند، از استفاده بیش از حد از بازداشت طولانی در سلول انفرادی، شوک برقی، ضرب و شتم شدید، تهدید به تجاوز و تهدید به بازداشت یا صدمه به خانواده، دوستان و نزدیکانشان» سخن گفته‌اند و برخی از آن‌ها همچنین اظهار کرده‌اند که "وادار به اعترافات اجباری ویدئویی" شده‌اند.

احمد شهید از ۳۰ نوامبر تا هشتم دسامبر ۲۰۱۱ به فرانسه، آلمان و بلژیک سفر کرده بود تا با سازمان‌های غیردولتی، برخی از ایرانیان خارج از کشور، دیپلمات‌ها و سازمان‌های بین دولتی ملاقات کند.

وی همچنین از ده‌ها گزارش در مورد نقض حقوق بشر که توسط سازمان‌های غیردولتی مطرح شده و نیز اسناد و مدارک به‌دست آمده در جریان مأموریت خود در این گزارش استفاده کرد.

نخستین گزارش احمد شهید درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در مهرماه سال جاری منتشر شد که در آن نیز به موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته شده بود.

جواد لاریجانی در سخنان امروز خود گفت گزارشگر ویژه به یک "چهره تلویزیونی برای شانتاژ رسانه‌ای" علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

لاریجانی افزود: "این‌که گزارشگر ویژه در کشورهای مختلف راه بیفتد و از همه بخواهد اتهامات خود علیه ایران را نزد او آورده و مطرح کنند بسیار غیرمترقبه و بیرون از مسئولیت اوست."

وی با بیان این‌که گزارش احمد شهید "مجموعه ای است از تهمت‌ها و دروغ‌هایی که در رسانه‌ها به‌راحتی یافت می‌شود" افزود فرقی بین گزارش وی و گزارش‌های ارائه شده از سوی وزارت خارجه آمریکا نیست.

لاریجانی گفت: "همکاری با چنین گزارشگری با این مختصات و ویژگی‌ها بی‌معنی است."

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در پایان افزود: "ایران گزارشگری اصولی را بسیار کاری مفید و مایه قوت نظام خود می داند و از ان استقبال می‌کند."

احمد شهید از روز جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۰ که به‌عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد بارها تقاضای حضور در ایران و بررسی مستقیم وضعیت حقوق بشر را به مقام‌های ایرانی ابلاغ کرده است اما جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا با انتخاب وی و ورود او به خاک ایران مخالفت کرده و با گزارشگر ویژه سازمان ملل هیچ‌گونه همکاری‌ای نکرده‌اند.

احمد شهید، به‌تازگی در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی فارسی، انتقاد مقام‌های ایرانی از آخرین گزارش وضعیت حقوق بشر در این کشور را رد کرد و گفت گزارش او بر اساس شواهد و مدارک ارائه شده از سوی ۱۶۰ ایرانی تهیه شده است.

وی افزود دو گزارشی که او تاکنون تهیه کرده، برای دولت ایران فرستاده شده تا مقامات درباره آن اظهارنظر کنند اما آن‌ها پاسخ دقیقی به نکات مطرح شده در گزارش ندادند.

احمد شهید در گزارش اخیر خود نیز از عدم همکاری مقام‌های ایران گلایه کرده و نوشته بود که آن‌ها با درخواست او برای سفر به این کشور موافقت نکرده‌اند.
 

Share